Apel wystosowały stowarzyszenia Iustitia, Themis oraz Pro Familia. Zwracają się w nim do „osób, które nieprawidłowo objęły kolejne stanowiska sędziowskie w wyniku postępowań przeprowadzonych przed Krajową Radą Sądownictwa obsadzoną z naruszeniem prawa, o samodzielne i niezwłoczne złożenie do Ministra Sprawiedliwości wniosków o powrót na poprzednio zajmowane stanowiska”.
Stowarzyszenia sędziowskie: wadliwie obsadzona Krajowa Rada Sądownictwa działa bezprawnie
W piśmie podkreślono, że „po licznych wyrokach trybunałów europejskich i sądów krajowych żaden uczciwy prawnik nie może mieć najmniejszych wątpliwości, że wadliwie obsadzona Krajowa Rada Sądownictwa działa bezprawnie, a jej dalsze funkcjonowanie pogłębia jedynie chaos prawny i przynosi szkody ogółowi obywateli. Ignorowanie prawa oraz orzeczeń sądów i trybunałów przez osoby wadliwie powołane na kolejne stanowiska sędziowskie może podlegać ocenie sądów dyscyplinarnych”.
Dalej wskazano, iż „samodzielna rezygnacja z nieprawidłowo uzyskanych kolejnych stanowisk sędziowskich pozwoli na podjęcie działań naprawczych już dziś, bez konieczności dalszego oczekiwania na zmiany legislacyjne”.
Stowarzyszenia zwracają uwagę, że „wiele osób, kierując się różną motywacją, podjęło decyzje o skorzystaniu z wadliwych prawnie procedur awansowych". Jak dodają, ”ufamy jednak, że sędziowie ci pamiętają treść złożonego ślubowania i potrafią stanąć na straży prawa, wykonując służbę publiczną w interesie ogółu społeczeństwa”.
Na apel zareagował minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który w mediach społecznościowych podziękował stowarzyszeniom za wspólne stanowisko w sprawie statusu sędziów. "Deklaruję pełną współpracę" - zapewnił.