Znani prawnicy napisali list do Tuska. Przestrzegają przed kolejnym "błędem"

Grupa autorytetów prawniczych wystosowała list do Donalda Tuska, w którym apelują o jego rozwagę i niepopełnienie kolejnego "błędu" przy decyzji dotyczącej Sądu Najwyższego - informuje portal Onet.pl.

Publikacja: 01.09.2024 13:36

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Marcin Gadomski

mat

Zgoda premiera na wyznaczenie tzw. neosędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, które ma dokonać wyboru prezesa tej izby, wywołało ogromne kontrowersje.

Wkrótce prezydent Andrzej Duda może ponownie wystąpić o kontrasygnatę

Donald Tusk przyznał, że kontrasygnata wynikała z błędu urzędnika Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a dokładnie ministra Macieja Berka. Nie wszyscy jednak dają temu wiarę. Pojawiły się spekulacje, że zgoda premiera jest elementem politycznego dealu z prezydentem. W błąd nie wierzą m.in. osoby z Kancelarii Prezydenta, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu Onet.pl. Zauważają oni, że pierwszym kandydatem Dudy do przeprowadzenia wyborów w Izbie Cywilnej była I prezes SN Małgorzata Manowska, jedna najbardziej zaufanych osób prezydenta, która orzeka w Izbie Cywilnej SN. I wówczas Maciej Berek się na to nie zgodził, co może świadczyć o tym, że w pełni panuje nad procesem wyboru sędziego przeprowadzającego wybory w Sądzie Najwyższym.

Wkrótce prezydent może wystąpić z podobnym wnioskiem o kontrasygnatę. 2 września w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kadencję prezesa kończy Piotr Prusinowski, sędzia wyłoniony jeszcze przez tzw. starą Krajową Radę Sądownictwa. Ostatni taki prezes w SN. Prusinowski nie zwołuje jednak zgromadzenia sędziów w celu wyboru kandydatów na nowego prezesa. „W lutym 2024 r. zgromadzenie sędziów Izby Pracy podjęło uchwałę o bezterminowym odroczeniu zgromadzenia do czasu wprowadzenia zmian przywracających praworządność w SN. Do dziś zmiany nie nastąpiły. Nie mam zatem podstaw do zwołania zgromadzenia i wyboru kandydatów na prezesa” - wyjaśnił „Rzeczpospolitej” prezes Prusinowski. W tej sytuacji od 3 września uprawnienia prezesowskie przechodzą na najstarszego stażem przewodniczącego wydziału, czyli w tym przypadku na sędziego Dawida Miąsika.

Portal oko.press podał jednak, że prezydent zamierza skorzystać z uprawnień, które przyznaje mu ustawa o SN zmieniona przez PiS. Pozwala prezydentowi wyznaczyć pełniącego obowiązki prezesa w Izbie SN. Potrzebna jest do tego kontrasygnata premiera.

Czytaj więcej

Kontrasygnata Tuska to jednak nie był błąd? Ujawniono nowe fakty

Przestrzegają Donalda Tuska przed potencjalnym popełnieniem kolejnego "błędu"

Specjalny apel do szefa rządu wystosowała w tej sprawie grupa prawników, którzy przestrzegają Donalda Tuska przed potencjalnym popełnieniem kolejnego "błędu".

"Kontrasygnata Pana Premiera pod postanowieniem Prezydenta w sprawie powołania tzw. neosędziego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego wywołała głębokie zaniepokojenie" — piszą prawnicy w liście cytowanym przez portal Onet.pl.

Wskazują, że proces przywracania praworządności w Polsce wymaga zmierzenia się z problemem neosędziów, których status podważają tak europejskie trybunały, jak sam SN i jego legalni sędziowie. Dlatego, jak podkreślają, podpis premiera pod decyzją powołującą neosędziego na ważną funkcję "spowolnił nasz marsz ku praworządności".

Prawnicy uczulają więc premiera, by przy ewentualnym podejmowaniu decyzji, które dotyczyć mogą Izby Pracy SN, zachował wyjątkową ostrożność. "Ponieważ wkrótce Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN stanie przed takim samym problemem, jak Izba Cywilna SN, mamy nadzieję, że tym razem uda się uniknąć błędów, które oddalają nas od przywracania rządów prawa" — wskazują prawnicy.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się m.in. Wojciech Hermeliński – sędzia w st.sp. [stanie spoczynku] Trybunału Konstytucyjnego, prof. Ewa Łętowska – b. Rzecznik Praw Obywatelskich, sędzia w st.sp. Trybunału Konstytucyjnego, prof. Marek Safjan – b. sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Jerzy Stępień – b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj więcej

Nowy wniosek Dudy o kontrasygnatę Tuska? Kandydat nie jest neosędzią

Zgoda premiera na wyznaczenie tzw. neosędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, które ma dokonać wyboru prezesa tej izby, wywołało ogromne kontrowersje.

Wkrótce prezydent Andrzej Duda może ponownie wystąpić o kontrasygnatę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne