Spór o władzę w Prokuraturze Krajowej rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe zadał pytania prawne do Sądu Najwyższego w sprawie przywrócenia do służby prokuratora w stanie spoczynku. Decyzja SN będzie kluczowa w sporze o to, kto zarządza Prokuraturą Krajową.

Publikacja: 06.03.2024 15:28

Prokuratura Krajowa

Prokuratura Krajowa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Gdański sąd zadał pytania m.in. o to, czy przywrócenie prokuratora w stanie spoczynku do czynnej służby na podstawie przepisów wprowadzających ustawę - Prawo o prokuraturze (art. 47 § 1 i 2) i następne powołanie go przez premiera na stanowisko prokuratora krajowego wywołało skutki prawne.  

To w praktyce kolejna odsłona sporu o prokuraturę. 12 stycznia br. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. W efekcie 12 stycznia 2024 r. premier Donald Tusk powierzył obowiązki prokuratora krajowego Jackowi Bilewiczowi. W praktyce wywołuje to znaczące problemy w wymiarze sprawiedliwości. W zależności od oceny prawnej sporu można np. kwestionować status prokuratorów powołanych przez Jacka Bilewicza (jako osób nieuprawnionych), a z drugiej nie dopuszczać do rozpraw asesorów prokuratorskich powołanych przez Dariusza Barskiego.  

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?