Sąd kwestionuje powołanie prokuratora. W tle wojna o Prokuratora Krajowego

Sąd Apelacyjny w Warszawie zwrócił w piątek wniosek zastępcy prokuratora regionalnego o przedłużenie aresztu wobec podejrzanego mężczyzny uznając, że złożył go podmiot nieuprawniony. Zdaniem sądu, prokurator ten został powołany na swoje stanowisko przez p.o. Prokuratora Krajowego niezgodnie z prawem.

Publikacja: 23.02.2024 17:54

Sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz na sali sądu

Sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz na sali sądu

Foto: PAP/Paweł Supernak

O decyzji tej poinformował w piątek portal wPolityce.pl. Z podanych informacji wynika, że podjęła ją przewodnicząca II Wydziału Karnego warszawskiego sądu apelacyjnego Agnieszka Brygidyr-Dorosz, która uznała, że Jacek Bilewicz, p.o. Prokuratora Krajowego nie mógł skutecznie powierzyć funkcji zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie Tomaszowi Nowickiemu, ponieważ nie miał do tego kompetencji. Według sądu, skutecznie dokonać tego mógł jedynie prok. Dariusz Barski, który jako jedyny – zdaniem sądu – może wykonywać obowiązki Prokuratora Krajowego.

Prokuratura: powołanie Jacka Bilewicza było legalne

O rozstrzygnięcie to „Rzeczpospolita” zapytała rzecznika Prokuratury Regionalnej w Warszawie. – Stoimy na stanowisku, że zarówno powierzenie panu prok. Jackowi Bilewiczowi funkcji PO Prokuratora Krajowego, jak i powołanie przez niego pana prok. Tomasza Nowickiego do pełnienia funkcji zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie, było legalne i skuteczne – mówi „Rzeczpospolitej” prok. Mirosław Iwanicki.

Podkreślił przy tym, że prokuratura ma siedem dni na usunięcie braków wskazanych w zarządzeniu przez sąd, a decyzję o swoim stanowisku w tej sprawie podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.

- Prokuratura Regionalna w Warszawie w każdej sprawie, w szczególności takich, gdzie występuje ponad 12-miesięczny okres tymczasowego aresztowania, bierze pod uwagę okoliczności sprawy, jej zawiłość oraz dobro prowadzonego postępowania. Także w tej sytuacji po zapoznaniu z zarządzeniem przewodniczącej II Wydziału Karnego SA w Warszawie, uwzględnienie tych aspektów pozwoli na przedstawienie naszego stanowiska procesowego co do zarządzenia – dodaje prok. Iwanicki.

Czytaj więcej

Pięć wizji zmian w prokuraturze. Oto co mówią kandydaci na prokuratora krajowego

Spór o Prokuraturę Krajową

Przypomnijmy, że w piątek 12 stycznia jeden z najbliższych współpracowników byłego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokurator Dariusz Barski otrzymał pismo od Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym stwierdzono, że nie jest on już Prokuratorem Krajowym. Swoją decyzję minister Bodnar uzasadnił nieprawidłowym przywróceniem Barskiego do czynnej służby prokuratorskiej w 2022 r. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz, która zdecydowała o zwrocie wniosku o przedłużenie tymczasowego aresztowania, to była prokurator. W 2020 r. nowa KRS nominowała ją do orzekania w Sądzie Okręgowym Warszawa - Praga. W marcu 2023 r. sędzia ta skazała aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską na prace społeczne. Jeszcze tego samego dnia Zbigniew Ziobro delegował ją do pracy w sądzie apelacyjnym. Niedługo później na stanowisko sędziego SA awansowała ją nowa KRS.

Czytaj więcej

Dziesiątki decyzji nieprawidłowo przywróconych prokuratorów do podważenia
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego