Reklama
Rozwiń

Różne pensje i mobbing w SN. Prezes Manowska uruchamia kontrolę

Okazało się, że są rażące dysproporcje w wysokości zarobków osób wykonujących tę samą pracę w Sądzie Najwyższym, niekiedy sięgające 2000 zł - musieliśmy zareagować - mówi Aleksander Stępkowski sędzia i rzecznik SN.

Aktualizacja: 30.11.2020 12:55 Publikacja: 30.11.2020 12:22

Różne pensje i mobbing w SN. Prezes Manowska uruchamia kontrolę

Foto: AdobeStock

- Słyszę, że I prezes SN wydała zarządzenie "Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w SN", które dotyczy wszystkich pracowników SN w tym sędziów SN i sędziów delegowanych do SN. Dlaczego teraz?

- Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Małgorzata Manowska już w trakcie Zgromadzenia Ogólnego, gdy prezentowała swoją kandydaturę na PPSN podkreślała, że Sąd Najwyższy jest miejscem pracy nie tylko sędziów i że zamierza więcej uwagi poświęcić warunkom, w jakich pracują wszystkie osoby w nim zatrudnione. Dziś te zapowiedzi są realizowane, między innymi poprzez wydanie tego zarządzenia, ale nie tylko. Udało się pierwszej prezes pozyskać środki na podwyżki dla pracowników SN, którzy zarabiali do tej pory gorzej niż osoby zatrudnione w sądach powszechnych, a wynagrodzenie niektórych grup zawodowych w SN trudno było uznać za godne, raczej można by je było określić jako „głodowe". Okazało się też, że istnieją rażące dysproporcje w wysokości zarobków osób wykonujących tę samą pracę (niekiedy sięgające 2000 zł). Generalnie w SN trudno było zidentyfikować jakąkolwiek politykę kadrowo-płacową. Sytuacja pracownicza wymagała zatem kompleksowego uporządkowania i to się dzieje, zaś wspomniane przez pana zarządzenie jest tylko jednym z jego elementów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono