Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy ws. ustawy o SN

Na wtorek 30 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą do TK skierował prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 13.04.2023 13:07

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Jak pisała "Rzeczpospolita" Julia Przyłębska na czwartek zwołała sędziów na naradę w tej sprawie. Jej szczegóły - ani to, ilu członków TK stawiło się na jej wezwanie - nie są znane.

W kalendarium Trybunału pojawiła się natomiast nowa informacja, że na 30 maja zaplanowano rozprawę w tej sprawie. Kto ją wyznaczył i w jakim trybie - nie wiadomo.

W Trybunale utrzymuje się spór o to, czy Julia Przyłębska jest jego prezesem, czy też jej 6-letnia kadencja na tej funkcji dobiegła końca w grudniu zeszłego roku i prezesa TK nie ma. A to on ma prawo wyznaczać sprawy na pełny skład.

Czytaj więcej

Przyłębska pisze do buntowników: wypełnijcie przysięgę

Prezesurę Przyłębskiej kwestionowała początkowo szóstka, a teraz piątka sędziów TK, którzy wskazują, że dopóki nie będzie nowego prezesa, oni nie będą orzekać, bo uważają, że byłoby to sprzeczne z prawem. Pełny skład TK to co najmniej 11 sędziów.

Sprawa ma w TK sygnaturę Kp 1/23. Jej rozpatrzeniem ma zająć się pełny skład orzekający: prezes TK Julia Przyłębska - przewodniczący, sędzia TK Bartłomiej Sochański - sprawozdawca.

Przypomnijmy, że skierowana do TK nowelizacja miała wypełniać jeden z kamieni milowych - warunków do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, które postawiła polskiemu rządowi Komisja Europejska.

Czytaj więcej

Prezydent skierował do Trybunału nowelizację o Sądzie Najwyższym

Nowelizacja ustawy o SN, uchwalona ostatecznie przez Sejm 8 lutego, przenosi rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

O decyzji ws. ustawy prezydent poinformował w orędziu 10 lutego.

- Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są potrzebne do rozwoju polskiej gospodarki, dlatego nie zdecydowałem się na zawetowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział Andrzej Duda.

Ale ponieważ jako prezydent "stoi na straży Konstytucji i dba o bezpieczeństwo prawne obywateli", ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Ponieważ dokument dotyka spraw takich, jak stabilność władzy sądowniczej, to właśnie TK powinien się wypowiedzieć w kwestii jej zgodności z ustawą zasadniczą.

Czytaj więcej

Szybka ścieżka dla KPO w Trybunale pod znakiem zapytania

Swoje stanowisko w sprawie wniosku prezydenta do TK przedstawił już premier Mateusz Morawiecki. Stwierdza w nim, że zaskarżone przez Andrzeja Dudę przepisy dotyczące testu niezależności sędziego oraz przekazujące sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego są zgodne z konstytucją.

"Przypomnieć należy, że celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających Polsce złożenie pierwszego wniosku o płatność funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. (...) Ustawa będąca przedmiotem niniejszego postępowania pozwala w sposób zgodny z konstytucją uzyskać należne Polsce środki szczególnie potrzebne na rozwój w okresie znaczących wyzwań gospodarczych" - podkreślono w stanowisku szefa rządu podpisanym z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Krzysztofa Szczuckiego.

Czytaj więcej

Morawiecki inaczej niż Duda. Jest stanowisko premiera ws. ustawy o SN

Jak pisała "Rzeczpospolita" Julia Przyłębska na czwartek zwołała sędziów na naradę w tej sprawie. Jej szczegóły - ani to, ilu członków TK stawiło się na jej wezwanie - nie są znane.

W kalendarium Trybunału pojawiła się natomiast nowa informacja, że na 30 maja zaplanowano rozprawę w tej sprawie. Kto ją wyznaczył i w jakim trybie - nie wiadomo.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy