Sędziowie i prokuratorzy walczą w sądach o wyższe pensje. Są pierwsze wyroki

Sędziowie i prokuratorzy walczą o odmrożenie wynagrodzeń. Do sądów pracy wpłynęło ok. tysiąc pozwów, kolejne to tylko kwestia czasu. Pierwsze wyroki już zapadły. Są dla prawników korzystne.

Publikacja: 30.03.2023 02:50

Sędziowie i prokuratorzy walczą w sądach o wyższe pensje. Są pierwsze wyroki

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Tylko w 2023 r. sędzia sądu rejonowego na skutek zamrożenia wynagrodzenia straci do 20 tys. zł, a łącznie w latach 2021–2023 – nawet ok. 40 tys. zł. Podobnie rzecz się ma w przypadku prokuratorów.

Powód? Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, w której przewidziano zamrożenie wynagrodzeń sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy.

Przewiduje ona waloryzację wynagrodzeń o 7,8 proc., podczas gdy w przypadku zastosowania mechanizmu z ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych lub o prokuraturze wzrost płac powinien wynieść 21,89 proc. Podobna sytuacja była w 2021 i 2022 r., gdzie pensje też zostały zamrożone. Dziś sędzia rejonowy zarabia 7–12 tys. zł netto miesięcznie.

Czytaj więcej

Sędziowie wygrają z państwem spory o swoje pensje

Nic więc dziwnego, że zarówno sędziowie, jak i prokuratorzy, a mówimy o sporej rzeszy prawników – w sumie ok. 16 tys. osób – sięgnęli po pozwy, by walczyć o wyższe uposażenia. Wzory przygotowały stowarzyszenia sędziowskie i prokuratorskie, wystarczy tylko dokonać obliczeń na własne potrzeby i można składać do sądów pracy.

Takich pozwów jest już w kraju ponad tysiąc, a będzie więcej. W samym tylko Krakowie zapowiada się ich ok. 500. W większych ośrodkach sędziowskich – po ok. 700. Pierwsi sędziowie wywalczyli już nakazy zapłaty lub wyroki nieprawomocne. W większości sądy przyznają im rację.

Ile wygrywają? 14, 12 czy 10 tys. zł – wszystko zależy od stażu w zawodzie. Sędzia Tomasz Marczyński z SR w Bełchatowie wywalczył nakaz zapłaty na kwotę 12 tys. zł, innemu sędziemu – z Torunia – zasądzono taką samą kwotę.

Czytaj więcej

Ewa Szadkowska: Ta pazerna kasta

Równie aktywnie zaangażowali się prokuratorzy. W kilku krakowskich prokuraturach pozwy o wynagrodzenia, głównie za 2022 r., złożyli wszyscy prokuratorzy. Licznie wystąpili z nimi także śledczy w Poznaniu czy Lublinie. Chętnych nie brakuje w Sosnowcu, a w Opolu szef jednostki złożył pozew jako pierwszy, by dać przykład podwładnym. Są też pierwsze rozstrzygnięcia. Przykład? Prokuratorowi z Włocławka sąd zasądził 14 tys. zł.

Korzystne dla prokuratorów i sędziów orzeczenia są jeszcze nieprawomocne, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że minister sprawiedliwości wystąpił do ministra finansów o zapewnienie ok. 480 mln zł na poczet wypłaty zobowiązań zasądzonych przez sądy pracy.

Krajowa Rada Sądownictwa od początku krytycznie wypowiadała się o zamrożeniu wynagrodzeń sędziów. Złożyła w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i liczy, że ten szybko się nim zajmie.

Czytaj więcej

Iustitia: wynagrodzenia sędziów w 2023 r. mogą realnie spaść o 16 proc.
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta