Poprawki do ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw, zgłoszone przez grupę senatorów, zreferowała na poniedziałkowym posiedzeniu dwóch komisji Senatu wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.
Zakładają one m.in. przekazanie orzekania o kasacjach w sprawach dyscyplinarnych sędziów i wszystkich innych zawodów zaufania publicznego do Izby Karnej SN. Izba Odpowiedzialności Zawodowej miałaby zaś zostać zlikwidowana. Inna poprawka zakłada unieważnienie wszystkich orzeczeń dawnej Izby Dyscyplinarnej i umorzenie postępowań przez nią wszczętych, a nie zakończonych. Te, które zakończyła już IOZ, miałyby zaś podlegać wznowieniu w terminie trzech miesięcy.
Poprawki przewidują też wyrównanie strat finansowych sędziom, którym ID obniżyła uposażenia. Zniesiona miałaby być tzw. ustawa kagańcowa. Wniosek o test „niezawisłości i bezstronności” mógłby złożyć każdy członek składu orzekającego, a rozstrzygać go mogliby jedynie sędziowie z minimum siedmioletnim stażem.
Czytaj więcej
Senat zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym na posiedzeniu prawdopodobnie 31 stycznia - przekazał Polskiej Agencji Prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Większość tych zmian była zgodna z postulatami środowisk prawniczych oraz NGO, które nie pozostawiły na projekcie suchej nitki. Jednak prof. Marek Chmaj, przewodniczący senackiego zespołu doradców ds. ochrony konstytucyjności prawa, proponował staż dziesięcioletni, a Prezes NRA Przemysław Rosati wzywał do radykalnej zmiany, by w takich sprawach orzekać nie mogli sędziowie nominowani przez KRS po wejściu w życie ustawy z grudnia 2017 r.