Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP przedstawiła właśnie ogólnopolski wzór pozwu w związku z obniżeniem wynagrodzeń prokuratorów i asesorów prokuratorskich w latach 2021-2022 oraz projektowanym obniżeniem w 2023 r. Rada apeluje aby do sądów powszechnych kierować pozwy za rok 2022 r. Jednocześnie pozostawia dowolność w zakresie decyzji o rozszerzeniu powództwa o roszczenie przysługujące z tytułu obniżenia wynagrodzeń w roku 2021. Rada Główna apeluje też do pracodawców – Prokuratorów Regionalnych i Okręgowych o prezentowanie w ramach ewentualnych procesów stanowisk tożsamych z poglądami Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego oraz Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego. - W szczególności apelujemy o niepodejmowanie działań sprzecznych z interesem ogółu prokuratorów, a zwłaszcza formułowanie zgodnych z poglądami ww odpowiedzi na pozwy, jak również niewnoszenie sprzeciwów od potencjalnych wyroków nakazowych.
Czytaj więcej
Zgromadzenia Ogólne, uchwała protestacyjna, list otwarty oraz powództwa – to formy sprzeciwu wobe...
Prokurator Tomasz Salwa, wiceprzewodniczący ZZPiPP RP mówi Rzeczpospolitej, że jest jeszcze czas na korekty bo przed nami prace w Senacie. - W naszej ocenie Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny powinien jako szef prokuratury nie tylko deklaratoryjnie wspierać nasze postulaty ale również przedstawić autopoprawkę, a jeśli okazałaby się bezskuteczna zagłosować przeciwko ustawie okołobudżetowej. Jest to możliwe, w przypadku przyjęcia poprawki przez Senat. Spodziewamy się, że pierwsze pozwy mogą trafić do sądów na przełomie listopada i grudnia – informuje prok. Salwa.
Sędziowie ruszyli z akcją kilka tygodni temu.
- Pierwsze pozwy już dotarły do sądów - potwierdza Rzeczpospolitej sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Wiele jest przygotowywanych.