Trójka sędziów z Izby Pracy trzyma linię „starych” izb SN

Ocena, czy udział w składzie nowego sędziego prowadzi do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności, wymaga dokonania ustaleń według kryteriów z motywów uchwały połączonych izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń w głośnej sprawie z 23 stycznia 2020 r.

Publikacja: 05.04.2022 19:42

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

To sedno wtorkowej uchwały trójki sędziów Izby Pracy SN, wydanej pod przewodnictwem byłego prezesa tej izby Józefa Iwulskiego. Jak podano, zapadła większością głosów.

Pytania do SN skierował gdański Sąd Apelacyjny w osobie sędziego Michała Bobera. Pytał, czy po kolejnych wyrokach TSUE i ETPC, w których pojawiały się kolejne zastrzeżenia do powołań tzw. nowych sędziów, dla ustalenia, że w sprawie orzeka sąd nieustanowiony ustawą (nie spełnia testu z art. 45 ust.1 Konstytucji RP, art. 47 Karty Praw Podstawowych UE i art. 6 ust. 1 konwencji o ochronie praw człowieka), trzeba przeprowadzać test wskazany w uchwale trzech izb SN (a dokładniej dwóch i pół, bo nowa część IC nie została dopuszczona do orzekania).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama