Sędziowie TK krytykują słowa prezydenta o prokuratorach

Grupa sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku wyraziła stanowczy sprzeciw wobec naruszenie zasad państwa prawa jakie w ostatnim czasie ma miejsce wobec sędziów, prokuratorów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Sędziowie ostro skrytykowali słowa prezydenta Andrzeja Dudy o możliwości zmiany zawodu przez niezadowolonych z delegacji prokuratorów.

Aktualizacja: 25.01.2021 06:12 Publikacja: 24.01.2021 18:26

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek, Oświadczenie sędziów TK w stanie spoczynku

Zauważają, że łamanie konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziów przez organy władzy ustawodawczej oraz wykonawczej staje coraz częstsze.

- Celem wszczynania postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów oraz pozbawiania ich prawa do orzekania jest wymuszenie milczenia i posłuszeństwa środowiska - alarmują.

Czytaj także: Duda o delegacjach służbowych: prokurator może zmienić zawód

Niepokój wśród sędziów wzbudzają także planowane zamiany w ustroju sądownictwa, które mają zmierzać do weryfikację wszystkich sędziów w Polsce przez organy władzy politycznej. - W jej wyniku każdy sędzia mógłby zostać przeniesiony do innego sądu lub w stan spoczynku - wyjaśniają.

Autorzy pisma sprzeciwiają się również ograniczaniu niezależności prokuratorów, którzy nie mogą chronić się przed represjami. Delegowanie śledczych do miejscowości odległych od miejsca ich zamieszkania zdaniem sędziów to szykanowanie. - Niesmak budzi ostatnia, nacechowana pogardą, wypowiedź Prezydenta RP o prokuratorach - komentują.

Chodzi o słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który zapytany o delegowanie prokuratorów stwierdził, że jest to zawód, który można zmienić. - Proszę pamiętać o tym, że każdy ma wolność wyboru zawodu - powiedział prezydent Andrzej Duda w programie "Sprawdzam" w TVN24. - Akurat w zawodach prawniczych jest tak, że zawód prawniczy można sobie zmienić. Będąc prokuratorem można przejść sobie do innego zawodu prawniczego. Jeżeli prokuratorom jest tak bardzo źle, narzekają, to ja tu problemu nie widzę. Niekoniecznie trzeba pracować w państwowym zawodzie prawniczym. Można być adwokatem, radcą prawnym, notariuszem - dodał prezydent Duda.

Sędziowie nie pominęli także problemu w wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Dokonuje się właśnie pozbawienie realnego znaczenia konstytucyjnej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich i użycie w tym celu obecnie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego - piszą prawnicy.

Przypomnijmy, że w czwartek na stanowisko RPO Sejm powołał Piotra Wawrzyka. Wcześniej trybunał wyznaczył na 11 lutego 2021 r. rozprawę ws. zgodności z konstytucją przepisu o przedłużeniu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę.

Pod pismem podpisało się 25. sędziów TK w stanie spoczynku: Stanisław Biernat, Teresa Dębowska-Romanowska, Kazimierz Działocha, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Adam Jamróz, Stefan Jaworski, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki, Andrzej Zoll i Marek Zubik.

Zauważają, że łamanie konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziów przez organy władzy ustawodawczej oraz wykonawczej staje coraz częstsze.

- Celem wszczynania postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów oraz pozbawiania ich prawa do orzekania jest wymuszenie milczenia i posłuszeństwa środowiska - alarmują.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił