Organizatorzy przewidują dyskusje panelowe z udziałem m.in. prof. Ewy Łętowskiej, prof. Małgorzaty Gersdorf, prof. Tadeusza Erecińskiego, prof. Karola Weitza, prof. Marka Safjana, prof. Tomasza Pietrzykowskiego, prof. Krystiana Markiewicza, prof. Marcina Matczaka , prof. Piotra Kardasa, prof. Macieja Gutowskiego oraz dr. Ryszarda Balickiego.
Paneliści spróbują odpowiedzieć na pytania, czy i w jakim zakresie rozproszoną kontrolę konstytucyjności należy – na gruncie obowiązującej Konstytucji oraz przepisów innych aktów normatywnych – uznać za co do zasady dopuszczalną i w jakim stopniu na stanowisko dotyczące takiej dopuszczalności może i powinna mieć wpływ sytuacja, w jakiej znalazł się aktualnie Trybunał Konstytucyjny, czy i w jakim zakresie sędziowie posiadają kompetencję do oceny ewentualnych wad, jakimi dotknięte mogą być czynności Trybunału oraz skutków prawnych, jakie mogą one wywierać na istnienie, charakter prawny i moc wiążącą takich czynności.
Chcą także sformułować wnioski dotyczące aktualnego stanu prawnego odnoszącego się do statusu poszczególnych osób działających w Trybunale w świetle norm konstytucyjnych i ustawowych, a także skutków prawnych jakie mogą z tego wynikać dla oceny podejmowanych przez nie czynności.
Współorganizatorami konferencji są Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polska Akademia Umiejętności – stacja naukowa w Katowicach.
Zainteresowanie konferencją przekroczyło prognozy organizatorów, dlatego nie odbędzie się ona w salach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak planowano, lecz w Sali Koncertowej Katowice Miasto Ogrodów (dawne Górnośląskie Centrum Kultury) przy Pl. Sejmu Śląskiego 2.