Komisja podjęła dziś decyzję o zamknięciu wszczętej 2 lipca 2018 r. procedury w sprawie naruszenia systemu emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego wprowadzonego ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym – poinformowała Komisja Europejska.
Agencja Reutera przypomina, że Trybunał Sprawiedliwości UE w czerwcu 2019 roku orzekł, że przepisy łamią traktaty unijne. Jeszcze przed orzeczeniem przepisy te zostały zmienione.
TSUE stwierdził, że Polska uchybiła zobowiązaniom państwa członkowskiego UE poprzez - z jednej strony - wprowadzenie odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn zajmujących w Polsce stanowiska sędziów i prokuratorów, a z drugiej strony - poprzez obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów sądów powszechnych, z jednoczesnym przyznaniem Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do decydowania o przedłużeniu okresu czynnej służby sędziów.
Czytaj więcej
Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 r., były niezgodne z prawem Unii, bo dyskryminowały ze względu na płeć i uderzały w niezawisłość sędziowską - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Chodziło o przepisy ustawy z 12 lipca 2017 r., które obniżyły wiek przejścia w stan spoczynku sędziów sądów powszechnych i prokuratorów oraz wiek wcześniejszego przejścia w stan spoczynku przez sędziów Sądu Najwyższego do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Wcześniej dla obu płci obowiązywał wiek 67 lat.