Reklama
Rozwiń

RPO pyta premiera, jak rząd zamierza wykonać strasburski wyrok ws. Xero Flor

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Xero Flor jest już ostateczny, bo polski rząd się od niego nie odwołał. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta premiera, jak rząd zamierza go wykonać. Sprawa jest istotna, bo ETPCz zakwestionował w tym wyroku orzeczenie TK wydane z udziałem tzw. sędziego dublera. A za kilka dni, 22 września, skład TK, w którym mają zasiąść sędziowie uznawani za dublerów, orzeknie na wniosek premiera ws. prymatu konstytucji na unijnym prawem.

Publikacja: 17.09.2021 15:59

Marcin Wiącek, Mateusz Morawiecki

Marcin Wiącek, Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/ Marcin Obara, Piotr Nowak

dgk

Wyrok w sprawie Xero Flor przeciwko Polsce zapadł  7 maja 2021 r.  (skarga nr 4907/18). ETPCz wydał orzekł o naruszeniu przez Rzeczpospolitą Polską prawa do sądu ustanowionego ustawą, ponieważ w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego zasiadała osoba (Mariusz Muszyński) do tego nieuprawniona, gdyż wybrana z oczywistym naruszeniem prawa krajowego. Sędzia ów został bowiem bezprawnie wybrany przez Sejm do TK na miejsce już zajęte.

ETPCz stwierdził doszło do naruszenia przez Polskę prawa do rzetelnego procesu chronionego Europejską Konwencją Praw Człowieka i polską konstytucją.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono