Izba Dyscyplinarna miała we wtorek zdecydować o dalszych losach sędziego Krzysztofa G. z Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Do rozpoznania sprawy jednak nie doszło. W sprawie tej orzekać miał sąd w składzie: Konrad Wytrykowski, przewodniczący, Paweł Zubert i Agata Pawlak (ławnik). Paweł Zubert odmówił jednak orzekania w tej sprawie. Jako powód podał wątpliwości wokół sędziowskich dyscyplinarek po orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Czytaj też:

Czytaj więcej

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska
Sparaliżowana Izba Dyscyplinarna. Będą zmiany

Przewodniczący składowi Konrad Wytrykowski wystąpił do prezesa ID o wyznaczenie nowego członka składu. Zgody nie otrzymał. Sprawę trzeba więc było zdjąć z wokandy. Co z nią dalej, nie wiadomo.

Zarzut dyscyplinarny stawiany sędziemu Krzysztofowi G. dotyczy spraw finansowych, kredytów i konfliktu interesów. Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku wymierzył mu karę przeniesienia na inne miejsce służbowe – konkretnie do Sierpca.

Odwołania na niekorzyść obwinionego sędziego złożyli: minister sprawiedliwości i rzecznik dyscyplinarny.

Izba Dyscyplinarna w maju 2021 r. orzekła, że sędzia, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru niewywiązania się ze zobowiązań finansowych, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził kilkanaście osób fizycznych oraz prawnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 136 163,33 zł w związku z udzielonymi pożyczkami i kredytami.

Zdaniem sądu od doświadczonego sędziego można i trzeba wymagać umiejętności racjonalnej oceny ryzyka ekonomicznego, także w zakresie własnych decyzji finansowych. Jednym słowem, sędzia powinien wiedzieć, na ile kredytów może sobie pozwolić, a czego robić nie powinien. Sędzia G. spłacał pożyczki zaciąganymi kolejnymi pożyczkami, wpadając w coraz to większe kłopoty finansowe.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Sygnatura akt: II DIZ 52/21