Reklama
Rozwiń

Izba Dyscyplinarna SN znów na wstecznym

Paweł Zubert odmówił we wtorek orzekania w sprawie dyscyplinarki sędziego Krzysztofa G.

Publikacja: 14.09.2021 20:23

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Izba Dyscyplinarna miała we wtorek zdecydować o dalszych losach sędziego Krzysztofa G. z Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Do rozpoznania sprawy jednak nie doszło. W sprawie tej orzekać miał sąd w składzie: Konrad Wytrykowski, przewodniczący, Paweł Zubert i Agata Pawlak (ławnik). Paweł Zubert odmówił jednak orzekania w tej sprawie. Jako powód podał wątpliwości wokół sędziowskich dyscyplinarek po orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Czytaj też:

Czytaj więcej

Sparaliżowana Izba Dyscyplinarna. Będą zmiany

Przewodniczący składowi Konrad Wytrykowski wystąpił do prezesa ID o wyznaczenie nowego członka składu. Zgody nie otrzymał. Sprawę trzeba więc było zdjąć z wokandy. Co z nią dalej, nie wiadomo.

Zarzut dyscyplinarny stawiany sędziemu Krzysztofowi G. dotyczy spraw finansowych, kredytów i konfliktu interesów. Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku wymierzył mu karę przeniesienia na inne miejsce służbowe – konkretnie do Sierpca.

Odwołania na niekorzyść obwinionego sędziego złożyli: minister sprawiedliwości i rzecznik dyscyplinarny.

Izba Dyscyplinarna w maju 2021 r. orzekła, że sędzia, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru niewywiązania się ze zobowiązań finansowych, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził kilkanaście osób fizycznych oraz prawnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 136 163,33 zł w związku z udzielonymi pożyczkami i kredytami.

Zdaniem sądu od doświadczonego sędziego można i trzeba wymagać umiejętności racjonalnej oceny ryzyka ekonomicznego, także w zakresie własnych decyzji finansowych. Jednym słowem, sędzia powinien wiedzieć, na ile kredytów może sobie pozwolić, a czego robić nie powinien. Sędzia G. spłacał pożyczki zaciąganymi kolejnymi pożyczkami, wpadając w coraz to większe kłopoty finansowe.

Sygnatura akt: II DIZ 52/21

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono