Reklama
Rozwiń

Poznański sąd do podziału

Największe sądy w kraju są dzielone na mniejsze. 1 stycznia taki los spotka Sąd Rejonowy w Poznaniu. Wszystko po to, by racjonalnie zreorganizować sądownictwo i ułatwić życie petentom.

Publikacja: 27.12.2007 09:49

[b]Ministerstwo Sprawiedliwości wydaje na sądy dużo pieniędzy, ale szuka też oszczędności. Zaczyna reformować je administracyjnie. [/b]

Największy w kraju – poznański Sąd Rejonowy – od Nowego Roku dzieli się na trzy. Taki sam los spotkał już sądy warszawskie i katowickie.

[b]Minister sprawiedliwości bierze się także za sprawy organizacyjne. Na początek rusza reforma sądów rejonowych. [/b]

– Polski system jest ewenementem na skalę europejską. Obok siebie działają sądy rejonowe, w których orzeka np. czterech sędziów, i prawdziwe molochy z kilkudziesięcioma sędziami – twierdzi i chce to zmienić.

Pierwszy do podziału w styczniu 2005 r. trafił największy w kraju – Sąd Okręgowy w Warszawie. Podzielono go wówczas na dwa. Teraz przyszedł czas na kolejne największe sądy.

Po podziale poznańskiego Sądu Rejonowego 26 wydziałów, 207 sędziów, 41 asystentów, 66 referendarzy, 94 kuratorów i 520 pracowników zostanie skierowanych do trzech jednostek: SR Poznań-Grunwald i Jeżyce; SR Poznań-Nowe Miasto i Wilda oraz SR Poznań-Stare Miasto.

Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? Chodzi o zapewnienie skuteczniejszego nadzoru administracyjnego nad nowymi sądami i przyspieszenie procesów. Krzysztof Józefowicz, do niedawna wiceminister sprawiedliwości, a obecnie prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, jeszcze będąc w ministerstwie, uważał, że najlepiej kieruje się średnimi sądami – takimi, w których orzeka od 25 do 55 sędziów.

[ramka][b]Podstawa prawna: [/b]

[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=237815]Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 sierpnia 2007 r. w sprawie zniesienia Sądu Rejonowego w Poznaniu, utworzenia sądów rejonowych: Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu i Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (DzU nr 163, poz. 1161)[/mail][/ramka]

[b]Ministerstwo Sprawiedliwości wydaje na sądy dużo pieniędzy, ale szuka też oszczędności. Zaczyna reformować je administracyjnie. [/b]

Największy w kraju – poznański Sąd Rejonowy – od Nowego Roku dzieli się na trzy. Taki sam los spotkał już sądy warszawskie i katowickie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono