Wyroki on-line

Do końca roku wyroki sądów apelacyjnych i okręgowych II instancji trafią do sieci. Ministerstwo Sprawiedliwości rusza z przetargiem na obsługę bazy

Publikacja: 14.06.2011 04:55

Wyroki on-line

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Już w lipcu pilotaż ruszy w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Wszystko po to, żeby przećwiczyć korzystanie z bazy, które na większą skalę ma ruszyć za dwa – trzy miesiące. Potem sukcesywnie dołączać będą kolejne sądy. Aż do objęcia wszystkich w kraju sądów okręgowych i apelacyjnych, niewykluczone, że na koniec i rejonowych.

Projekt zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych, który pozwoli na publikację, jest już gotowy (przeszedł już wszystkie potrzebne uzgodnienia). Czeka jedynie na koniec prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych (jest gotowa do drugiego czytania), by dopisać do zmian te, które wynikną z nowego usp. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przygotowaniem przetargu na aplikację do stworzenia i obsługi bazy.

Problem z anonimizacją

– O przygotowanie aplikacji poprosiliśmy prof. Jacka Gołaczyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, eksperta resortu w sprawach informatyzacji – mówi „Rz" Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości.

Samo stworzenie bazy nie jest rzeczą trudną.

– Programy prawnicze przecież są – twierdzi prof. Gołaczyński.

W czym więc problem?

– Zasadniczy polega na anonimizacji, czyli usuwaniu danych osobowych stron występujących w sprawie – tłumaczy „Rz". I podaje, że sądownictwo administracyjne radzi sobie z tym ręcznie – dane stron są usuwane przez sekretariaty. Zdaniem resortu sądy powszechne powinny korzystać jednak ze specjalnego programu.

Sędzia Anna Czapracka z Sądu Okręgowego w Poznaniu twierdzi, że na całym świecie takie bazy są tworzone, w wielu już działają.

Uważa też, że w Polsce, gdzie komunikacja między sądami jest bardzo słaba, taka baza ułatwiłaby wymianę orzecznictwa i podniosła poziom orzekania. Ale nie tylko.

– Człowiek, który idzie do sądu ze swoją sprawą, powinien mieć możliwość zbadania własnego ryzyka prawnego – mówi „Rz" sędzia Anna Czapracka. I dodaje, że właśnie dla lepszej komunikacji Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury uruchamia dla sędziów elektroniczną bibliotekę sędziego.

Tylko aktualna

Co w przyszłości ma trafić do Internetu?

– Tezy dowodowe, wzory orzeczeń, wszystkie orzeczenia jawne – wymienia wiceminister Kluz.

Wrzucenie wyroku do Internetu będzie obowiązkowe, a prowadzenie biuletynu papierowego fakultatywne.

Znajomość daty wydania i sygnatury sprawy ma ułatwić korzystanie z bazy orzeczeń. Nie będzie jednak konieczna. Wyszukiwarka umożliwi selekcję wyroków, np. na te z listopada czy marca.

Odpowiedzialny za uruchomienie bazy będzie prezes odpowiedniego sądu apelacyjnego. On też zadba o to, kiedy (w jakim czasie po ogłoszeniu) wyroki znajdą się w Internecie.

– Wszystko po to, żeby baza była aktualna, ponieważ tylko taka ma szansę spełnić swoje zadanie – mówi „Rz" Jakub Węcławski, sędzia administracyjny.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl

Orzeczenia online

Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że:

- brak dziś przepisu, który zobowiązywałby sądy do prowadzenia zbiorów orzeczeń i ich publikowania na bieżąco;

- analizie poddano 376 sądów (11 apelacyjnych, 45 okręgowych i 320 rejonowych). Spośród 11 sądów apelacyjnych tylko trzy nie publikują orzeczeń;

- na łączną liczbę 365 sądów okręgowych i rejonowych jedynie w 43 na stronach internetowych znajduje się zakładka, w której powinny być publikowane orzeczenia (tylko w nielicznych wypadkach zakładka jest aktywna);

- konieczne jest ujednolicenie stron internetowych przez wszystkie sądy i zamieszczanie na nich informacji.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Sędziowie i sądy

»

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem