Prokuratorzy oddawali krew, sędziowie robili przerwy

Około 25 proc. sędziów i 40 proc. prokuratorów wzięło udział w dzisiejszym proteście przeciwko psuciu prawa

Publikacja: 12.07.2011 04:50

Prokuratorzy oddawali krew, sędziowie robili przerwy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Chodzi o zbyt szybkie i przez to niezgodne z konstytucją tempo prac nad ustawami o ustroju sądów powszechnych i prokuraturze oraz o zamrożenie wynagrodzeń obu tych grup zawodowych w przyszłym roku poprzez wstrzymanie ich waloryzacji w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2011 r. Dla sędziów oznacza to brak podwyżek.

- Akcja się udała - mówi "Rzeczpospolitej" sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Sukcesem jest już choćby tylko to, że środowiska zaprotestowały wspólnie.

- Mówimy jednym głosem, a to, jeśli chcemy osiągnąć skutek, jest połową zwycięstwa. Mamy nadzieję, że sygnał dotrze do społeczeństwa. Ma ono prawo wiedzieć, że jeśli usp wejdzie w życie, procesy zamiast trwać krócej, będą trwały dłużej - twierdzi sędzia Przymusiński.

Powód?

Ci najlepsi zamiast orzekać, zajmą się ocenami i przygotowywaniem indywidualnych planów rozwoju dla każdego z ocenianych.

Z zebraniem bardziej precyzyjnych danych o skutkach protestu sędziów będzie kłopot. Bo o ile można zsumować liczbę urlopów na żądanie, a brali je tylko sędziowie, którzy na ten dzień nie mieli zaplanowanych wokand, o tyle trudno obliczyć, ile razy w całym kraju sędziowie przerwali rozprawę na 20 minut. Takich danych żaden z sądowych sekretariatów nie odnotował.

- Protest cieszył się dużym poparciem prokuratorów - zapewnia z kolei krakowski prokurator Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów RP.

Informuje, że czynnie wzięło w nim udział ok. 40 proc. prokuratorów. Jako przykład pełnej akceptacji dla żądań śledczych podaje dwie krakowskie prokuratury (Prokuratura Rejonowa Podgórze i PR Nowa Huta), w których w poniedziałek pracowali jedynie ich szefowie i prokuratorzy dyżurujący. [

- Wielu śledczych zamiast korzystać z urlopu na żądanie czy odmawiać prowadzenia czynności zdecydowało się w tym dniu honorowo oddać krew. W przyszłości postaramy się, aby honorowe oddawanie krwi odbywało się na szerszą skalę. Dużo wcześniej zadbamy o ambulanse, by umożliwić prokuratorom udział w tej formie protestu - zapewnia Skała.

Oprócz Stowarzyszenia Iustitia i ZZPiPP poniedziałkową akcję protestacyjną popierają także:

- Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów Ad Vocem i

- Komitet Obrony Prokuratorów.

Kolejną akcję zaplanowano na 19 września.

Ta odbędzie się na pewno.

- Każdy ma prawo protestować, przedstawiać swoje poglądy i opinie - uważa Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. Ma nadzieję jednak, że protest nie będzie uciążliwy dla obywateli.

Obecnie sędziów jest około 10 tys., a prokuratorów prawie 6 tys.

Przeczytaj:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem