Adwokaci i radcy prawni: nieobecność obwinionego nie opóźni już procesu

Zawody prawnicze. Adwokaci i radcy prawni mają być sprawniej sądzeni wewnątrz samorządu. Kadencje organów będą wydłużone do czterech lat.

Publikacja: 25.06.2014 09:03

Adwokaci i radcy prawni: nieobecność obwinionego nie opóźni już procesu

Foto: www.sxc.hu

Dziś w Sejmie planowane jest pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy dotyczącego samorządowych dyscyplinarek. Zmienia on prawo o adwokaturze i ustawę o radcach prawnych.

Nowelizacje mają usprawnić postępowania dyscyplinarne. Od 2007 r. systematycznie zwiększa się liczba adwokatów i radców prawnych. Jak podkreślano w Senacie podczas pracy nad projektem, wzrasta liczba postępowań dyscyplinarnych, co doprowadziło do wydłużenia, wręcz przewlekłości poszczególnych postępowań, a w efekcie do niewydolności całego systemu.

Co zatem ma usprawnić pociąganie adwokatów i radców prawnych do odpowiedzialności dyscyplinarnej?

Projekt zakłada m.in. poprawę doręczania korespondencji. Wprowadza bowiem tzw. doręczenie zastępcze. Pisma wysłane na adres wskazany do doręczeń przez adwokata czy radcę prawnego uznane będą za doręczone. Obwinieni nie będą też już mogli w nieskończoność przedłużać postępowania przez niestawianie się na rozprawach. Nowela wprowadza przepis, zgodnie z którym niestawiennictwo zarówno obwinionego, jak i jego zastępcy na rozprawę, posiedzenie lub na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego nie wstrzyma rozpoznania sprawy lub przeprowadzenia czynności. Chyba że nieobecny należycie się usprawiedliwi albo rzecznik dyscyplinarny stwierdzi, że obecność jest konieczna.

Senatorowie zaproponowali też wydłużenie terminów przedawnienia deliktów dyscyplinarnych. W tych z oskarżenia prywatnego (zniewaga lub zniesławienie strony lub pełnomocnika) będzie można wszcząć postępowanie w ciągu roku (dziś to sześć miesięcy). Czyn przedawni się po upływie trzech lat od popełnienia (dziś po dwóch latach). W większości postępowań terminy mają jednak pozostać takie jak do tej pory. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego, jeśli od chwili popełnienia czynu minęły trzy lata, a jego karalność ustaje po pięciu.

Projektodawcy chcą także usprawnić wykonalność orzeczeń. Nowela przesądza bowiem, że zajmują się tym dziekani rad okręgowych izb adwokackich i radcowskich. Przyspieszone ma być również wykonywanie najsurowszych kar dyscyplinarnych – usunięcia z zawodu. Jeśli skreślenie z listy jest konsekwencją kary dyscyplinarnej, to wyłączną kompetencję mają tu właśnie okręgowe rady. Obecnie bowiem często ukarani odwołują się od takiej uchwały na ścieżce administracyjnej i sądowoadministracyjnej, przedłużając wykonanie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego.

Zmiany dotyczą też ustroju samorządów. Rzecznicy dyscyplinarni mają otrzymać status organów. Ma to umocnić ich pozycję i, co za tym idzie – także obiektywizm. Ich zadania mają być określone już w ustawach.

Wszystkie organy samorządu adwokackiego i radcowskiego mają również mieć dłuższe kadencje. Dziś zarówno dziekani, prezesi, jak i rzecznicy dyscyplinarni czy też członkowie sądu dyscyplinarnego są ponownie wybierani co trzy lata. Zgodnie z projektem wybory mają się odbywać do cztery lata.

W takim odstępie czasu mają się w związku z tym odbywać wyborcze krajowe zjazdy adwokatury i krajowe zjazdy radców prawnych.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego