Reklama
Rozwiń

Dorota Zabłudowska: Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Jednym z tematów absorbujących opinię publiczną w ostatnich miesiącach są oświadczenia majątkowe sędziów. Celowo piszę: oświadczenia majątkowe, a nie: jawność oświadczeń majątkowych, gdyż przekazy medialne niejednokrotnie wywoływały wrażenie, że dotychczas sędziowie byli w sposób nieuzasadniony uprzywilejowani wobec przedstawicieli pozostałych władz i w ogóle nie składali oświadczeń majątkowych. Wrażenie rzecz jasna z gruntu błędne.

Publikacja: 21.10.2017 11:00

Dorota Zabłudowska: Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Artykuł 87 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych od wielu lat nieodmiennie obligował i obliguje sędziów do składania oświadczeń o stanie ich majątku. Są składane prezesowi właściwego sądu apelacyjnego. Ich analizy dokonuje kolegium sądu apelacyjnego. Co istotne, jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego jest przesyłany właściwemu dla miejsca zamieszkania sędziego urzędowi skarbowemu, który posiada uprawnienia zarówno do analizy treści oświadczenia, jak i do jego porównania z poprzednio złożonymi oświadczeniami majątkowymi oraz roczną deklaracją PIT sędziego.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W sądzie i w urzędzie
Nowa funkcja w mObywatelu. Przyda się na starość
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Edukacja i wychowanie
Jakie są najlepsze uczelnie w Polsce? Opublikowano ranking Perspektywy 2025
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców