[b]Oglądaj tv.rp.pl[/b] - [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,516575_Sierpien_Solidarnosci_w_CSW.html]Monika Małkowska opowiada o wystawie Erazma Ciołka[/link]
Wystawa historyczna, także socjologiczna. Wzruszająca, poruszająca. I trudna do zaklasyfikowania. Zaczyna się w stoczni przed trzema dekadami; prowadzi przez pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny; przypomina męczeństwo księdza Popiełuszki; kończy strajkami roku 1988 i zwycięstwem zwolenników Wałęsy w obradach Okrągłego Stołu.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/galeria/9149,14,517023.html]Galeria zdjęć[/link][/wyimek]
Dla starszych, najliczniej odwiedzających „Sierpień…” – to przywołanie heroicznych momentów naszej w naszej historii, etapy wyswobodzania się spod czerwonego jarzma. Dokument fotoreporterski. Dla młodych – klasyczne ujęcia scen, które zaważyły o zmianie ustroju i gospodarki Polski. Można jeszcze powiedzieć – wizualne słupy milowe w świadomościowym rozwoju naszego kraju.
Wszystko to uproszczenia. Pokaz ma wiele aspektów. Kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć powiększonych do rozmiarów plakatów czy billboardów jest, rzecz jasna, świadectwem wydarzeń sprzed 30 lat. Ale nie tylko. Ciołek, fotograf, artysta i niespokojny duch, był osobiście zaangażowany w solidarnościowy zryw, a potem – w konspiracyjną kulturę.