Na 29 edycję wpłynęło ok. 200 wniosków. Podczas poniedziałkowej uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie Bogdan Zdrojewski, szef resortu kultury wysoko ocenił miniony rok w polskim muzealnictwie. Wspomniał m.in o zakończeniu ciągnącej się od lat restauracji Arkad Kubickiego w Warszawie. Poinformował też o przyznaniu przez ministerstwo 14 milionów złotych na remont elewacji Zamku Królewskiego w Warszawie. Oprócz Grand Prix wręczył także 40 nagród i wyróżnień.
W kategorii "Wystawy sztuki" I nagrodę otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za "Wyprawę w dwudziestolecie". Na II miejscu uplasowało się Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, które doceniono za ekspozycję "Ten krakowski Japończyk... Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa". III nagrodę przyznano Centralnemu Muzeum Włókiennictwa za wystawę "Pas kontuszowy - recepcja formy, recepcja mitu".
Za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej doceniono wrocławskie Muzeum Narodowe, które otrzymało I nagrodę. II miejsce zajął Zamek Królewski na Wawelu, a trzecie - Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.
Nagrodzono także dokonania konserwatorskie: I nagroda przypadła ex aequo Muzeum Narodowemu w Krakowie (Konserwacja Chorągwi Hetmańskiej Iwana Mazepy) i Zamkowi Królewskiemu w Warszawie (remont i przebudowa Pałacu pod Blachą).
Najlepszą publikacją o tematyce muzealnej minionego roku okazała się uhonorowana I nagrodą książka „Od rzemiosła do sztuki - bolesławiecka ceramika z wytwórni Reinholda" wydana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. II nagrodę w tej kategorii otrzymało Muzeum Narodowe we Wrocławiu za jubileuszową monografię.