26 kwietnia z Muzeum Narodowego w Warszawie usunięto prace Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” i Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome”.

W mediach pojawiły się informacje, że stało się tak po zapytaniu z Ministerstwa Kultury i Sztuki o zasadność wystawienia tych prac, o co skierowano do MKiS skargi w tej sprawie.

Dyrektor Jerzy Miziołek tłumaczył w rozmowie z Onetem, że jest przeciwny "przeciwny eksponowaniu dzieł, które mogą irytować wrażliwą młodzież".

Decyzja dyrektora Miziołka oburzyła środowisko ludzi kultury, którzy w ramach protestu przeciwko cenzurze robili sobie zdjęcia z bananami.

Czytaj także: Cenzura zamiast wolności sztuki

Dziś dyrektor Muzeum Narodowego wystosował oświadczenie w tej sprawie.

Tłumaczy w nim, że w swoich zbiorach Muzeum posiada blisko 900 tysięcy eksponatów, podczas gdy na stałej ekspozycji prezentowanych jest jedynie 0,5 proc. z nich. Z tego powodu, "w jednym z punktów programu funkcjonowania MNW, przedłożonego w listopadzie 2018 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobowiązałem się do wprowadzenia koncepcji wymiany dzieł eksponowanych w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku co pół roku, aby zapoznać publiczność z bogatymi zbiorami sztuki nowoczesnej MNW" - pisze prof. dr hab. Jerzy Miziołek.

Tłumaczy, że wspomniane dzieła zniknęły z ekspozycji nie z powodu cenzury, ale "realizacji podjętych zobowiązań i nowej, bardziej dynamicznej wizji funkcjonowania instytucji".

Miziołek zapewnia, że zna miejsce Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce, ale misją Muzeum Narodowego jest prezentowanie różnorodnych kierunków w sztuce. Z racji szczupłości miejsca przeznaczonego na wystawy konieczna jest częsta wymiana eksponatów.

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ

"Moja wypowiedź, tak chętnie cytowana w mediach, została opublikowana bez mojej autoryzacji. W sprawie reorganizacji Galerii Sztuki XX i XXI Wieku nie byłem wzywany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystkie decyzje podjąłem osobiście, po konsultacjach ze specjalistami zajmujących się sztuką XX i XXI wieku" - zapewnia w oświadczeniu dyrektor Miziołek i zapowiada, że w związku z "zaistniałą sytuacją" do chwili rearanżacji ekspozycji usunięte  „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL oraz Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” wracają na swoje miejsce.