Aktualizacja: 25.01.2022 02:00 Publikacja: 25.01.2022 10:07
Foto: Adobe Stock
Weszliśmy już w 2022 r., a pieniędzy z Funduszu Odbudowy UE nie ma i nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy będą. Możemy tylko zachęcać rząd polski i Komisję Europejską do wykrzesania z siebie silnej woli porozumienia. Długi konflikt szkodzi wszystkim, a kompromis do tej pory nie został osiągnięty. Jak to rozumieć?
Na początku stycznia KE wydała komunikat, że rozmowy w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) trwają. Rząd polski powtarza to samo. Nie wiemy, na jakim te rozmowy są etapie i czy jest wola obu stron do rozwiązania sporu. Komisja domaga się likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jako warunku odblokowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc naszą gospodarkę mocno nadwerężoną pandemią. Nasz budżet i samorządy czekają na nie z utęsknieniem. Wynika z tego, że negocjacje są nieskuteczne. Co na to KE i inne instytucje? Trzeba też pamiętać, że po zgodzie KE musimy uzyskać zgodę Rady, która będzie miała miesiąc na analizę KPO.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas