Marian Apostoł: Umieć się wycofać z błędów

To Komisja Europejska czuwa nad literą unijnych traktatów.

Publikacja: 25.01.2022 10:07

Marian Apostoł: Umieć się wycofać z błędów

Foto: Adobe Stock

Weszliśmy już w 2022 r., a pieniędzy z Funduszu Odbudowy UE nie ma i nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy będą. Możemy tylko zachęcać rząd polski i Komisję Europejską do wykrzesania z siebie silnej woli porozumienia. Długi konflikt szkodzi wszystkim, a kompromis do tej pory nie został osiągnięty. Jak to rozumieć?

Na początku stycznia KE wydała komunikat, że rozmowy w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) trwają. Rząd polski powtarza to samo. Nie wiemy, na jakim te rozmowy są etapie i czy jest wola obu stron do rozwiązania sporu. Komisja domaga się likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jako warunku odblokowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc naszą gospodarkę mocno nadwerężoną pandemią. Nasz budżet i samorządy czekają na nie z utęsknieniem. Wynika z tego, że negocjacje są nieskuteczne. Co na to KE i inne instytucje? Trzeba też pamiętać, że po zgodzie KE musimy uzyskać zgodę Rady, która będzie miała miesiąc na analizę KPO.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Małgorzata Kurzynoga: Przepisy o luce płacowej wprowadzą rewolucję w ogłoszeniach o pracę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Donos, położniczka i dorabianie
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Postawić krzyżyk. Na papierze