Barometr Ofert Pracy w grudniu mocno spadł

Przedsiębiorcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy. W listopadzie w Internecie opublikowano 81,7 tys. ofert pracy

Publikacja: 27.12.2012 08:37

Barometr Ofert Pracy w grudniu mocno spadł

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski BS Bartek Sadowski

Tak wynika z analiz Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Taka sytuacja spowodowała, że

w grudniu Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, spadł najostrzej od kilku lat. Wyniósł  106,1 pkt ( podczas gdy w listopadzie 156,6 pkt)

-  W nadchodzącym roku to pracodawcy będą dyktować warunki na rynku pracy, a o zatrudnienie będzie trudniej niż w mijającym roku. – uważa Robert Pater, współautor badania. I dodaje: - W grudniu liczba ofert pracy zmniejszyła się we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju. Również w podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim zmniejszenie liczby ogłoszeń o pracy było w ostatnim miesiącu bardzo widoczne. – jego zdaniem województwa wschodniej Polski są szczególnie narażone na wyraźny wzrost bezrobocia. Już teraz, po odsezonowaniu stopy bezrobocia wynosi ona 13,4 proc.

Najmniej liczba ofert pracy spadła w woj. dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim.

Analitycy zwracają uwagę, że od kilku jest coraz mniej ofert dla osób z wyższym wykształceniem, szczególnie humanistycznym. Ale też trwalsze ograniczenie liczby ofert pracy zauważa się dla inżynierów. ( choć tych jest wciąż więcej niż dla humanistów). Najmniejszy spadek obserwuje się w przypadku ogłoszeń dla poszukujących pracy w energetyce oraz specjalistów w zakresie badań i analiz.

Reklama
Reklama

- Pomimo obecnego spadku wywołanego czynnikami koniunkturalnymi, w kolejnych latach prawdopodobnie liczba ofert pracy w tym ostatnim obszarze wzrośnie. Potwierdzają to doświadczenia lepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej, np. Niemiec, w których ukierunkowanie na wzrost innowacyjności doprowadziło do większego zapotrzebowania na wykonywane badania i analizy. – dodaje Pater.

Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama