Związki zawodowe oraz organizacje pracodawców nie rozmawiają ze sobą na jednym forum od czerwca, czyli momentu opuszczenia Komisji Trójstronnej przez OPZZ, Solidarność i Forum Związków Zawodowych.
Od tego czasu obie strony szukają nowej formuły dialogu społecznego, takiego, w którym żadna ze stron nie miałaby dominującej pozycji ( w tym także rząd). Obie strony opowiadają się także za tym, by w dialog ten włączył się w jakiś sposób prezydent Bronisław Komorowski. Nie wiadomo, czy prezydent zechce na stałe patronować rozmowom między związkami, pracodawcami i – docelowo – rządem, ale zorganizowane wczoraj przez niego spotkanie przyniosło pewne rezultaty.
– Konkluzją spotkania było wspólne stanowisko związków zawodowych i pracodawców, że niezwłocznie przystąpią wspólnie do rozmów o tym, jakie nowa formuła dialogu mogłaby mieć zastosowanie i jakie miałaby mieć ramy – mówił po spotkaniu Sławomir Rybicki, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
– Prezydent był zaskoczony wspólną oceną związkowców i pracodawców na temat stanu dialogu społecznego i funkcjonowania Trójstronnej Komisji – zauważył Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarnośc". – Tak jak zaskoczeni byli pracodawcy, że przyszliśmy z gotowymi propozycjami zmian – dodał.
– Przedstawiciele związków zawodowych przekazali dokument zawierający ich pomysły na zmianę formuły dialogu. Będziemy go analizowali. Z pewnością przedstawimy swój punkt widzenia i spróbujemy wypracować wspólne stanowisko – dopowiedział Andrzej Malinowski, prezydent organizacji Pracodawcy RP.