Reklama
Rozwiń

Pandemia zamgliła obraz rynku pracy

Tylko co trzecia osoba bez pracy mogłaby ją obecnie podjąć, podczas gdy w czerwcu co druga. To prawdopodobnie efekt zamknięcia szkół. Przybywa też osób, które nie poszukują aktywnie pracy, przez co formalnie nie zaliczają się do bezrobotnych, choć w praktyce nimi są.

Aktualizacja: 27.11.2020 07:54 Publikacja: 27.11.2020 07:49

Pandemia zamgliła obraz rynku pracy

Foto: AdobeStock

Taki skomplikowany obraz rynku pracy wyłania się z czwartej edycji szeroko zakrojonych ankietowych badań rynku pracy, prowadzonych przez grupę badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, think-tanków CASE, GRAPE, IBS i CenEA oraz firmy doradczej EY. Wyniki tych badań, znanych jako DIAGNOZA.plus, ukażą się w piątek.

Według standardowej definicji osoba bezrobotna to taka, która nie ma pracy, ale chce ją mieć, aktywnie jej poszukuje i jest gotowa ją podjąć. Zmiany tak rozumianego bezrobocia nie oddają jednak dobrze wpływu pandemii na rynek pracy. Wiele osób, które od marca straciły zatrudnienie, chwilowo nie poszukuje nowej pracy, choć chciałyby pracować. Nie zaliczają się więc do bezrobotnych w oficjalnych statystykach.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rynek pracy
Wysokie zarobki po studiach magisterskich? Kto zarabia najwięcej już w pierwszym roku
Rynek pracy
Polscy pracodawcy polubili Kolumbijczyków
Rynek pracy
Krótszy tydzień pracy? Dopiero w przyszłym roku, ale wkrótce ruszą zapisy
Rynek pracy
Talibowie na saksach w Rosji. Kto jeszcze pracuje w rosyjskich fabrykach?
Rynek pracy
Zagadka rynku pracy. Bezrobocie spada, ale plany zwolnień grupowych rosną