Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się od lipca br. na wyjątkowo niskim poziomie 5 proc. Tyle też wyniosła na koniec października, co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. w ujęciu rocznym – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w opublikowanym we wtorek komunikacie. Ze wstępnych danych MRiPS wynika też, że ubywa bezrobotnych w urzędach pracy - w końcu października br. było tam zarejestrowanych 772,2 tys. osób bez pracy. Było ich o 3,8 tys. mniej niż we wrześniu tego roku i o 23,8 tys. mniej bezrobotnych niż w końcu października 2022 r.
Czytaj więcej
Stolicą najwyższych przeciętnych zarobków jest Kraków, a nie Warszawa. Chociaż wciąż w Warszawie...
- To najlepiej świadczy o dobrej kondycji i stabilności rynku pracy w Polsce, który dzięki działaniom osłonowym ze strony państwa okazał się odporny na kryzysy związane zarówno z pandemią, jak i wojną w Ukrainie - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Przypomina, że w porównaniu z końcem lutego 2020 r. – czyli miesiącem tuż przed epidemią COVID-19 – liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 147,6 tys., a stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa o 0,5 pkt proc.
Jak dowodzą szacunki MRiPS na wskaźnik bezrobocia nie wpłynęły ogłoszone w ostatnich tygodniach informacje o zwolnieniach w znanych fabrykach mebli (IKEA, Klose czy Forte). Minister Maląg zaznacza jednak, że kolejne miesiące mogą przynieść niewielkie wzrosty bezrobocia, co wynika naturalnie z zakończenia części prac sezonowych.
Czytaj więcej
Spowolnienie gospodarcze przełożyło się w tym roku nie tylko na silne spadki liczby ofert pracy,...