Koncerny, w tym Amazon i Hilton, obiecują zatrudnić tysiące uchodźców w Europie

W ramach szerszej akcji pomagania, głównie ukraińskim, uchodźcom Amazon, Hilton czy Pepsico obiecują zatrudnić tysiące z nich. Microsoft obiecuje wsparcie w szkoleniach.

Publikacja: 20.06.2023 14:05

Koncerny, w tym Amazon i Hilton, obiecują zatrudnić tysiące uchodźców w Europie

Foto: Adobestock

Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że wielu, zbyt wielu, uchodźców nie może znaleźć pracy pomimo wysiłków UE, by zmienić ten stan rzeczy.

- Dzieje się tak, pomimo naszych niedoborów pracowników, ich wysokiego poziomu wykształcenia i chęci zarabiania na życie i prawa do pracy w UE na mocy dyrektywy dotyczącej tymczasowej ochrony – mówił, cytowany przez BBC, wiceprzewodniczący KE.

Ten stan rzeczy ma się jednak zmienić wskutek deklaracji wsparcia złożonych przez liczne koncerny, których działania koordynuje w tym wypadku organizacja charytatywna Tent Partnership for Refugees. Deklaracje pomocy złożyły np. Amazon, Hilton Hotels, Marriott i Pepsico.

Czytaj więcej

Badanie: Spada pozytywne nastawienie do migrantów i uchodźców. Decyduje telewizja

Amazon obiecał zatrudnić w Europie przynajmniej 5000 uchodźców z Ukrainy (ale nie zamierza się ograniczać do Ukraińców). Zatrudnienie obiecują także Hilton i Marriott. Łącznie te trzy koncerny zadeklarowały zatrudnienie blisko 14 tys. uchodźców w najbliższych 3 latach. Dla Amazonu to nie jest pierwszyzna – koncern złożył podobne zobowiązanie w USA w ramach programu Welcome Door.

Pomoc, niekoniecznie w bezpośrednim zatrudnieniu, obiecały też Microsoft, Accenture i Addeco. Gigant informatyczny i konsultingowy chcą szkoleniami podnieść kwalifikacje 86 tys. uchodźców, a Addeco zamierza zająć się tym, co robi najlepiej, czyli pośredniczyć w szukaniu pracy. Addeco deklaruje, że pomoże 150 tys. uchodźcom.

Pomoc w postaci szkoleń przyda się ukraińskim uchodźcom. Jak zauważa organizacja Tent Partnership for Refugees, większość osób uchodźczych z Ukrainy to kobiety, które mają szczególne przeszkody w znalezieniu pracy – do częstej nieznajomości lokalnego języka dochodzi bowiem konieczność godzenia pracy z opieką nad dziećmi, z którymi uciekły przed wojną.

Czytaj więcej

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie

Koncerny oferujące zatrudnienie nie obiecują przy tym uchodźcom ciepłych posadek. Amazon oferuje miejsca pracy w centrach dystrybucji i magazynach czyli tam gdzie ciągle brakuje mu obsady, a sieci hotelowe notorycznie borykają się z niedoborami personelu sprzątającego. Na uchodźców czekają więc normalne miejsca pracy z, jak podkreślają koncerny, normalną ścieżką awansu i dalszej kariery. Firmy jednak, w ramach porozumienia, oferują pomoc dla procesów związanych z imigracją.

Zgodnie z danymi UNHCR do krajów Europy (bez Rosji i Białorusi) przed wojną uciekło 4 632 310 Ukraińców. Do Rosji i Białorusi uciekło 1 302 990 osób. Najwięcej osób z Ukrainy w krajach UE przyjęły Niemcy i Polska.

Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu
Rynek pracy
Więcej dobrze płatnej pracy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek pracy
Młodzi z pokolenia Z cenią dobre staże