Polskie firmy bez wyjścia. Miesiącami czekają na pracowników z dalszej zagranicy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało na apele pracodawców, którym trudno jest wypełnić wakaty po Ukraińcach pracownikami z Azji czy Ameryki Południowej.

Publikacja: 30.03.2023 03:00

Polskie firmy bez wyjścia. Miesiącami czekają na pracowników z dalszej zagranicy

Foto: Adobe Stock

– Na zamówionych w zeszłym roku 30 pracowników z Indonezji czekamy od dziewięciu miesięcy – skarży się „Rzeczpospolitej” Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający agencji zatrudnienia Otto Work Force Central Europe. Polską wizę dostało na razie dziewięciu spośród 60 kandydatów do pracy w Polsce. Trzy kolejne osoby mają dopiero wyznaczone terminy spotkań w konsulacie, więc nie wiadomo, kiedy uda się skompletować całą grupę.

Na budowy bez kolejki

Firma produkcyjna, która czeka na fachowców z Indonezji, jest jednak cierpliwa. Nie ma zresztą wyboru, bo luka kadrowa spowodowana przez wojenny odpływ mężczyzn z Ukrainy zmusza firmy do sięgnięcia po robotników z innych państw, m.in. z Azji, Ameryki Południowej i Afryki.

Długi czas oczekiwania jest sporym wyzwaniem dla polskich pracodawców. Przez ostatnie lata zatrudniali głównie obywateli Ukrainy, którzy dzięki uproszczonej procedurze oświadczeniowej mogli podjąć pracę nawet w ciągu kilku dni – przypomina Rafał Mroz, dyrektor operacyjny w agencji zatrudnienia EWL. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z innych części świata sprawiło, że bariery administracyjne związane z ich zatrudnieniem stały się bardziej dotkliwe.

– Mamy liczne sygnały z firm, że w wielu krajach trzecich uzyskanie przez cudzoziemca wizy pozwalającej na pracę w Polsce jest bardzo uciążliwe i długotrwałe – mówi „Rzeczpospolitej” Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że chociaż w ostatnim czasie zmniejszyły się bariery administracyjne utrudniające zdobycie zezwolenia na pracę w Polsce, to nasiliły się trudności wizowe. Rosnąca liczba niepokojących sygnałów z polskich firm sprawiła, że Konfederacja Lewiatan zwróciła się pod koniec lutego br. do MSZ z apelem o zbadanie sytuacji i ujednolicenie praktyk stosowanych w procedurach wizowych, które utrudniają wypełnienie wakatów m.in. w przemyśle, budownictwie czy branży transportowej.

Czytaj więcej

Płace w Polsce rosłyby szybciej bez pracowników z zagranicy ?

MSZ nie tylko odpowiedziało na apel, ale także zareagowało na głosy przedsiębiorców. W miniony piątek resort przesłał do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie przyjmowania poza kolejnością wniosków o wydanie wiz pracowniczych przedstawicielom 38 deficytowych zawodów. Wśród nich są inżynierowie, lekarze, pielęgniarki, specjaliści IT (w tym programiści).

Rozporządzenie powinno ułatwić życie firmom z branży budowlanej, która – jak informowała „Rzeczpospolita” – obawia się gwałtownego wzrostu niedoboru rąk do pracy po 2023 r., kiedy ruszą inwestycje infrastrukturalne i ożywią się te prywatne. Jak ocenia Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, firmy będą musiały posiłkować się pracownikami z innych państw, w tym Turcji, Indii i Bangladeszu.

Chcąc więc uniknąć katastrofalnego w skutkach niedoboru rąk do pracy na polskich budowach, państwo powinno zadbać o maksymalne uproszczenia, a przede wszystkim skrócenie procedur wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce – twierdzi Kaźmierczak, dodając, że kolejnym krokiem powinno być rozszerzenie listy państw objętych uproszczoną procedurą oświadczeniową.

Rośnie konkurencja

Na zmiany w przepisach liczą też inne branże i agencje zatrudnienia. Ich oczekiwań nie spełniła podpisana 21 bm przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Czekają na kolejną, która przyspieszy legalizację ich zatrudniania. – Każda nowelizacja redukująca chaos proceduralny może w przyszłości ograniczyć liczbę przypadków nielegalnego powierzania pracy cudzoziemcom – zaznacza Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny agencji zatrudnienia Gremi Personal, która sprowadza pracowników z Azji i Ameryki Południowej m.in. do branży mięsnej, rybnej i magazynowo-logistycznej.

– Pod koniec marca oczekujemy na 2000 pracowników z Uzbekistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu, Indii, Filipin i Kolumbii, o których wystąpiliśmy ponad pół roku temu – podkreśla Anna Dzhobolda, dyrektor departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. Dodaje, że drugim wyzwaniem jest spory, bo aż 30-proc., odsetek odmów zezwoleń i wiz dla cudzoziemców chcących pracować w Polsce.

Czytaj więcej

Brak cudzoziemców może wyhamować polskie budowy

Jak zaznacza Rafał Mróz, długotrwałe procedury sprawiają, że polscy pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców spoza tzw. piątki oświadczeniowej (Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja, Armenia), muszą to planować z dużym wyprzedzeniem. A to nie zawsze jest możliwe. W dodatku w międzyczasie mogą się zmienić potrzeby firm. Zdarza się, że pracodawcy są zmuszeni zrezygnować z pracownika, który przyjechał już do Polski. Takie sytuacje mogą zniechęcić do przyjazdu do Polski pracowników spoza Unii, o których konkurujemy z innymi krajami Europy – przypomina Mróz.

Według danych Konfederacji Lewiatan największe problemy firmy napotykają w polskich konsulatach w Turcji, Egipcie, Gruzji, Kazachstanie, Uzbekistanie i w Nigerii. Niewiele lepiej jest w Indiach.

Czy rozporządzenie MSZ poprawi ich sytuację przed okresem prac sezonowych? Nadia Kurtieva obawia się, że przyjmowanie wniosków poza kolejnością może mieć ograniczony efekt, skoro część barier występuje na wczesnym etapie; firmy zgłaszają np. problemy z systemem wstępnej walidacji wniosków wizowych, gdy sprawdza się m.in. aktualność zezwolenia na pracę w Polsce.

– Na zamówionych w zeszłym roku 30 pracowników z Indonezji czekamy od dziewięciu miesięcy – skarży się „Rzeczpospolitej” Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający agencji zatrudnienia Otto Work Force Central Europe. Polską wizę dostało na razie dziewięciu spośród 60 kandydatów do pracy w Polsce. Trzy kolejne osoby mają dopiero wyznaczone terminy spotkań w konsulacie, więc nie wiadomo, kiedy uda się skompletować całą grupę.

Na budowy bez kolejki

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci