Reklama
Rozwiń

Firmy łowią na stażach młode talenty

Dobrzy pracodawcy nawet w trudnych czasach starają się wyłowić z rynku obiecujących kandydatów. Zwykle zaczynają od atrakcyjnej oferty staży. Tak jak to robią firmy uczestniczące w Programie Kariera

Publikacja: 06.03.2013 05:56

– Dobrzy kandydaci zawsze będą kuszeni ciekawymi propozycjami. Nie inaczej jest teraz – walka o młode talenty jest widoczna na rynku pracy. Pomimo bezrobocia osoby z rzetelną wiedzą i potwierdzonymi umiejętnościami są bardzo poszukiwane wśród pracodawców- twierdzi Anna Buchalska-Malińska, zastępca dyrektora Biura Doboru i Rozwoju Kadr w Ergo Hestia.

Nie tylko ona podkreśla,że w  pozyskaniu zdolnych, młodych ludzi pomagają  programy stażowe- ich  uczestnicy charakteryzują się m.in.  wysoką motywacją do pracy w wybranych przez siebie firmach.

To właśnie  takich kandydatów szukają teraz pracodawcy, w tym 27   firm, które uczestniczą w tegorocznej, dziesiątej już edycji elitarnego Programu Kariera, który oferuje 2-3 miesięczne płatne   praktyki w renomowanych firmach.

Program organizuje Polska Rada Biznesu, zrzeszająca czołowych polskich przedsiębiorców.  "Rz " jest jego patronem medialnym.

Elitarne staże

Rekrutacja kandydatów do udziału w letnich stażach w firmach członkowskich PRB ruszyła z początkiem marca i potrwa do 9 maja.  Dla młodych ludzi (studentów i absolwentów do 30. roku życia) przewidziano w tym roku 40 miejsc. Nie za wiele.

Reklama
Reklama

Jak jednak podkreślają  szefowie PRB, chodziło  im o stworzenie   najlepszego  jakościowo programu praktyk  w Polsce -   bardzo elitarnego  i bardzo starannie przygotowanego.  - Student, który po  dogłębnej  rekrutacji trafia do nas na staż,  przychodzi na konkretne stanowisko w konkretnej firmie. Wie kto będzie jego opiekunem i co będzie robił. Ma też  możliwość pracy z menedżerami,  z prezesem zarządu. Zależy nam więc,  by trafiali do nas  wyjątkowi ludzie- podkreślał w rozmowie z „Rz"Marian Owerko, prezes Bakallandu i wiceprezes PRB.

Jego firma, która od  lat jest zaangażowana w Program Kariera, w tym roku oferuje cztery staże. - Żaden inny sposób pozyskiwania kandydatów nie daje możliwości zobaczyć jak się w praktyce sprawdzają przy realizacji zleconych zadań-podkreśla Magdalena Sztajnberg, menedżer HR i administracji w Bakallandzie,  gdzie najlepsi stażyści mają  szanse na pracę .

Wyłowić perełki

– Pozyskanie wartościowej młodej osoby z potencjałem, która zostanie w firmie na dłużej ,to najważniejsza rzecz-twierdzi Magdalena Sztajnberg. Takich ludzi szuka też Ergo Hestia, która w tegorocznej edycji Programu Kariera oferuje 12 miejsc, oraz grupa Pelion, gdzie na    najlepszych czeka  10 miejsc stażowych. – Mamy nadzieję na pozyskanie najbardziej obiecujących studentów i absolwentów, którzy w najbliższym czasie będą mogli zasilić nasze struktury – podkreśla Jadwiga Hałaczkiewicz, dyrektor ds. zarządzania personelem w Pelion SA.-Część naszych pracowników rozpoczynało swoją karierę właśnie od stażu, a dziś są wysoko cenionymi specjalistami w swojej dziedzinie-dodaje.

Również Katarzyna Olczak, specjalista ds. rekrutacji  w kancelarii Weil, Gotshal & Manges podkreśla,że staż jest dobrą drogą do stałej pracy-   jeden z dwóch uczestników  zeszłorocznej edycji Programu Kariera pracuje   w kancelarii.

Opiniom pracodawców  wtórują przedstawiciele firm rekrutacyjnych. – Wiele firm, mimo gorszej koniunktury nadal zabiega o talenty. Wiedzą jak ważne jest  by znaleźć I   wybrać właściwych ludzi,o dużym potencjale,   którzy zwiążą się z firmą  -podkreśla Paulina Mazur menedżer Działu Rozwoju Talentów i Wizerunku Pracodawcy  w  Bigramie.

- Pracodawcy walczą o najlepszych na rynku . To nadal duże wyzwanie dla firm- ocenia Iwona Jędrzejewska, menedżer w agencji zatrudnienia ManpowerGroup. Zwraca uwagę,że ostatnio   firmy w pierwszej  kolejności stawiają   na  wewnętrzne rekrutacje i na własne kadry.  Wcześniej, w przypadku wakatu zwykle od razu zaczynały szukać kandydatów na zewnątrz.

Reklama
Reklama

To samo dotyczy ManpowerGroup.   – Dajemy szanse młodym ludziom, którzy startując od stanowiska młodszego specjalisty awansują z czasem na menedżera - dodaje Jędrzejewska. Trzeba jednak mieć  mieć kogo rozwijać. Stąd  rośnie znaczenie doboru odpowiednich kandydatów na  początkowe  stanowiska.

O kogo konkretnie zabiegają?  Zdaniem Iwony Jędrzejewskiej, w przypadku studentów i  bardzo ważna jest postawa. – Firmy szukają ludzi  otwartych na wiedzę, kreatywnych, którzy chcą się  rozwijać  i sami szukają rozwiązań, a nie tylko czekają na polecenia szefa- wylicza ekspertka  ManpowerGroup.

Rady dla studentów i absolwentów

Jak wybrać dobry staż

1. Renomowany organizator

Dbające o swój wizerunek firmy dbają też o  przygotowanie profesjonalnych programów praktyk,na których korzystają obie strony. Nie ma tu więc mowy o „parzeniu kawy",za to nie zabraknie ciekawej, choć   ciężkiej  pracy. Stażysta zyskuje doświadczenie, ceniony wpis w CV, a często też zarabia.

2. Płatny trud

Reklama
Reklama

Wynagrodzenie za praktykę czy staż potwierdza,że firma poważnie traktuje ten projekt. N.p.  uczestnicy Programu Kariera mogą liczyć na miesięczne zarobki rzędu 1.5 -2 tys. zł. Trzeba się jednak przygotować,że konkurencja o udział w płatnych praktykach będzie spora. .

3. Opinie uczestników

To sprawdzony sposób na zdobycie informacji o pracodawcy-także w przypadku  praktyk. Warto pytać znajomych, m.in. na portalach społecznościowych, gdzie  bez trudu można znaleźć opinie byłych uczestników staży.

4. Program praktyk

Warto szukać   ofert praktyk, które przewidują udział w konkretnych projektach – najlepiej, gdy te projekty choćby wstępnie są określone już w ogłoszeniu. Dobre firmy chętnie też informują, co i kiedy planują dla uczestników staży.

– Dobrzy kandydaci zawsze będą kuszeni ciekawymi propozycjami. Nie inaczej jest teraz – walka o młode talenty jest widoczna na rynku pracy. Pomimo bezrobocia osoby z rzetelną wiedzą i potwierdzonymi umiejętnościami są bardzo poszukiwane wśród pracodawców- twierdzi Anna Buchalska-Malińska, zastępca dyrektora Biura Doboru i Rozwoju Kadr w Ergo Hestia.

Nie tylko ona podkreśla,że w  pozyskaniu zdolnych, młodych ludzi pomagają  programy stażowe- ich  uczestnicy charakteryzują się m.in.  wysoką motywacją do pracy w wybranych przez siebie firmach.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama