Specjaliści są i będą poszukiwani

W mijającej dekadzie najszybciej rosło zatrudnienie specjalistów w usługach biznesowych, edukacji, teleinformatyce (ICT) i opiece zdrowotnej. Ten trend będzie się wzmacniał.

Publikacja: 02.06.2019 21:00

Specjaliści są i będą poszukiwani

Foto: Fotolia

W krajach Unii coraz trudniej będzie o zatrudnienie przy prostych pracach biurowych, administracyjnych, fizycznych w przemyśle i budownictwie. Na większy wybór ofert pracy będą mogli liczyć wysoko wykwalifikowani specjaliści w różnych branżach usługowych, które były motorem wzrostu zatrudnienia w ostatnich latach.

Jak wynika z najnowszego raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), od 1998 r. w krajach Unii jedynie na najlepiej płatnych stanowiskach, wymagających wysokich kwalifikacji, systematycznie przybywało miejsc pracy. W inne grupy pracowników mocno uderzył kryzys finansowy 2008 r. Najbardziej odbił się on na osobach zatrudnianych do prostych, rutynowych prac (np. w biurach, bankach), przy których nie potrzeba większych umiejętności. Nie dość, że wiele takich stanowisk przetrzebiła recesja, to jeszcze teraz głównie ich dotyka automatyzacja.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Szukasz pracy? To lepiej przygotuj się na dłuższą rekrutację
Rynek pracy
Trudniej o zmianę pracy. W tych branżach proces rekrutacji znacznie się wydłużył
Rynek pracy
Pracuje więcej osób powyżej 55. roku życia, choć przeszkody nie znikają
Rynek pracy
Będą podwyżki i nowe miejsca pracy. Coraz wiekszy optymizm firm
Rynek pracy
Miliony Polaków pracują na umowie zlecenia. W jakich branżach jest ich najwięcej?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?