"Pozytywne sygnały płynące z rynku pracy dotyczą przede wszystkim liczby nowych ofert zatrudnienia rejestrowanych w urzędach pracy oraz publikowanych w internecie" - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
"Z drugiej strony maleje liczba bezrobotnych wyrejestrowujących się ze spisu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia. Jednoczesny wzrost liczby ofert pracy i spadek osób ją znajdujących może świadczyć o rosnącym niedopasowaniu między popytem na pracę zgłaszanym przez przedsiębiorców a podażą pracy" - dodano.
Z danych Biura wynika, że we wrześniu - spośród składowych wskaźnika - pięć oddziaływało w kierunku spadku jego wartości, przy czym wpływ dwóch był niewielki. "Zapowiadają one poprawę sytuacji na rynku pracy. Jedna zmienna jest neutralna, a dwie działają w kierunku wzrostu wartości wskaźnika" - czytamy w komunikacie.
Eksperci BIEC wskazali, że choć w ujęciu miesięcznym liczba wakatów dostępnych w urzędach pracy nie uległa zmianie, to ofert pracy jest o ok. 20 proc. więcej niż na początku br. oraz o ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem. "Strumień nowych ofert pracy przekroczył już wartość z 2008 r., kiedy to odnotowano najwięcej nowych ogłoszeń o zatrudnieniu" - podkreślili.
Z danych wynika, że nadal utrzymuje się nieznaczna przewaga odsetka przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad tymi, które planują przyjmować do pracy.