W sumie w międzynarodowych korporacjach działających w tej branży w stolicy Małopolski pracuje około 46 tys. osób, co daje miastu pierwszą pozycję w kraju.

Jak wynika z dorocznego raportu opracowanego przez stowarzyszenie ASPIRE, zrzeszające największe firmy outsourcingowe, przewidywany poziom zatrudnienia w styczniu 2016 r. przekroczy w Krakowie 46 tys. osób – to o blisko 8 tys. więcej miejsc pracy w porównaniu z początkiem tego roku. „Uśredniając, każdego dnia sektor zatrudnia w Krakowie 21 osób" - poinformował PAP w poniedziałek Łukasz Cioch, dyrektor PR ASPIRE.

Według danych tej organizacji w ciągu ostatnich sześciu lat branża IT/SSC/BPO rokrocznie odnotowuje w Krakowie blisko 20 proc. wzrost zatrudnienia. Tendencja ta powinna się utrzymać także w nadchodzącym roku – na styczeń 2017 r. ASPIRE prognozuje osiągniecie poziomu prawie 55 tys. pracowników.

Jak podkreślił Cioch, przedstawione prognozy są wiarygodne, bowiem stowarzyszenie, które zrzesza blisko 150 najważniejszych firm w sektorze pozyskuje dane do raportów przede wszystkim bezpośrednio od swoich partnerów.

Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają też coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu ze stycznia 2015 r. stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast.