– Na sezon jesienny wystarczy, natomiast musimy zawsze myśleć o przyszłości, czyli o wiośnie – powiedział Kowalczyk w radiowej Trójce.
Azoty czasowo ograniczają produkcję przez drogi gaz
Drogi gaz ziemny powoduje, że zarówno część instalacji należących do spółki matki, jak i do zależnych Puław, musiała wstrzymać pracę. Na jak długo i jaki to będzie miało wpływ na wyniki koncernu, nie wiadomo.
Temat trafił więc na wtorkowe posiedzenie rządu. Premier przypomniał, że jego gabinet obniżył VAT na nawozy i wprowadził dopłaty do nawozów, od 250 do 500 zł na hektar. Ale rozwiązania problemu wstrzymania produkcji przez, nadzorowane przecież przez rząd, spółki nie przedstawił.
Szef rządu przyznał, że kolejny rekord cen gazu – wczoraj za megawatogodzinę płacono już 291 euro – przełoży się na wysokie ceny produktu końcowego. Ministrowie rolnictwa i aktywów państwowych będą więc teraz szukać wyjść z sytuacji. Mają wypracować w krótkim czasie „odpowiedni mechanizm podażowy, popytowy i cenowy, by znowu móc dokonać odpowiedniej interwencji na rynku nawozów”. – Po to, aby nie tylko w tym roku, bo mówimy przede wszystkim o przyszłym roku, wysokie ceny nawozów nie przekładały się na wysokie ceny żywności – odpowiadał Morawiecki.
Szukamy rozwiązań
Rolnicy domagają się takiej interwencji. – Decyzje o wstrzymaniu produkcji pogorszą, i tak już złą, sytuację na rynku nawozów – mówi „Rz” Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. – Na obecną chwilę widzimy tylko działania reaktywne rządu, chociażby w doraźnych dopłatach do środków do produkcji. Natomiast nie widać działań wyprzedzających, które mogłyby zabezpieczać polskich producentów na przyszłość – mówi i wskazuje na możliwe dalsze zwyżki cen nawozów jesienią i wiosną.
– Polska jest nie tylko dużym producentem nawozów azotowych w Europie, ale też ich eksporterem. Produkowano je także w okresie marzec 2022 – 22 sierpnia 2022. Czy rząd opracował strategię osłonową dla polskich rolników, mającą na celu dostosowanie się do aktualnej sytuacji i zabezpieczenie określonej podaży nawozów na najbliższe miesiące, nie tylko na wrzesień i październik? Zasadne jest też dowiedzieć się, ile nawozów azotowych spółki Skarbu Państwa wyeksportowały w ostatnim półroczu – podkreśla Piątkowska.