Niebezpieczna ptasia grypa gwałtownie winduje ceny jajek przed Wielkanocą

Śmiertelna i wysoce zakaźna ptasia grypa zmusza amerykańskich rolników do zabijania milionów kur niosek, zmniejszając podaż jaj w kraju i podnosząc ceny.

Publikacja: 09.04.2022 11:57

Niebezpieczna ptasia grypa gwałtownie winduje ceny jajek przed Wielkanocą

Foto: Bloomberg

Według danych Departamentu Rolnictwa (USDA) detaliści płacą już od 2,80 do 2,89 dolara za tuzin dużych białych jajek klasy A na Środkowym Zachodzie. Według danych zebranych przez Briana Earnesta, głównego analityka branży w Cobank, który świadczy usługi finansowe dla agrobiznesu, to ponad dwukrotnie więcej, ponieważ cena tuzina jajek tej klasy w marcu wynosiła około 1,25 dolara – informuje CNN.

Zazwyczaj duże białe jaja w tym regionie kosztują od 0,70 do 1,10 dol. za tuzin, powiedział Earnest, który zauważył, że ceny na Środkowym Zachodzie stanowią krajowy punkt odniesienia. W okolicach Wielkanocy, kiedy popyt jest bardzo wysoki, ceny te zazwyczaj osiągają około 2 dolarów za tuzin. W tym roku jednak będzie znacznie drożej.

Wyższe koszty paszy i trudności w utrzymaniu łańcuchów dostaw spowodowały, że wiele artykułów spożywczych stało się w tym roku droższe, a jaja nie są tu wyjątkiem. Jednak ten szczególny wzrost cen jest napędzany dodatkowo przez wysoce zjadliwą ptasią grypę, którą wykryto w stadach w całym kraju. To najgorsza epidemia ptasiej grypy w USA od 2015 roku.

Chociaż grypa jest śmiertelna dla drobiu, to według Centrum Kontroli Chorób jest „przede wszystkim problemem zdrowotnym zwierząt”, a „zagrożenie dla zdrowia ogółu społeczeństwa związane z obecnymi wirusami ptasiej grypy H5N1 jest niskie”. Ponieważ grypa jest tak zaraźliwa i śmiertelna dla ptaków, protokół USDA wymaga od hodowców wybijania całych zarażonych stad w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby. W stanie Iowa, wiodącym w USA producencie jaj, trzeba było wybić aż 11,2 mln kur niosek – z 56 mln znajdujących się w całym stanie. Ten szczególny szczep grypy jest przenoszony przez dzikie ptaki wędrowne, których sezon migracji trwa zwykle od marca do maja.

Z rosnącymi cenami jajek muszą radzić sobie sieci handlowe, które w okolicach Wielkanocy boja się podnosić ceny. Dlatego też zamiast podwyżek rezygnują ze specjalnych promocji na jaka kurze.

W końcu jednak ceny prawdopodobnie wzrosną. W związku ze spadkiem podaży jajka latem będą o 30 – 40 proc. droższe w sieciach handlowych. Tym bardziej, że liczba kur niosek w USA była niższa niż zazwyczaj jeszcze przed wybiciem epidemii. Na domiar złego skurczyły się też zapasy mrożonych i suszonych jaj, używanych głownie w przemyśle spożywczym – pisze CNN.

Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne