Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Nowa fala polarnego powietrza nad głównymi terenami uprawnymi Brazylii może spowodować dalsze straty na plantacjach drzew kawy i trzciny cukrowej, które już ucierpiały w lipcu.

Aktualizacja: 27.07.2021 18:31 Publikacja: 27.07.2021 17:48

Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Foto: Bloomberg

Byłaby to trzecia fala mrozów w południowo-wschodnim pasie Brazylii tej zimy, czego ludzie nie pamiętają od kilkudziesięciu lat. Brazylię nęka już największa od 90 lat susza, zbiory cytrusów, kawy i kukurydzy będą mniejsze, przymrozki z 20 lipca były największe od 1994 r. i uszkodziły plantacje kawy na 200 tys. hektarach - pisze Reuter.

Czytaj także: Po przymrozkach mniej kawy z Brazylii

Według prognoz pogody, kolejna fala niskich temperatur dotrze do Brazylii w środę i obejmie w czwartek i piątek główne tereny uprawne w stanach Sao Paulo i Minas Gerais. - Nie jestem pewien, czy będzie tak silna jak ostatnia, ale przy tak wysokim ciśnieniu nie wykluczamy powtórzenia się ujemnych temperatur na terenach drzew cytrynowych, kawy i trzciny cukrowej - stwierdził Marco Antonio dos Santos, meteorolog z Rural Clima.

– Gdy takie polarne powietrze pojawi się nad południową częścią kraju, bardzo wolno będzie przesuwać się. To oznacza kilka dni przymrozków i fatalnych warunków w pasie upraw kawy - powiedział niezależny meteorolog, Mike Palmerino. Spodziewa się minimalnych temperatur minus 2 i minus 1 stopień Celsjusza. - Suche powietrze i zimno przy wysokim ciśnieniu będą szczególnie niszczycielskie na powierzchni upraw - dodał.

Drzewa kawy są szczególnie wrażliwe na mróz, który może je poważnie uszkodzić albo całkowicie zniszczyć. Założenie nowej plantacji oznacza przerwę minimum 3 lat. Wstępne oceny rządowej agencji Conab podają, że przymrozki z ubiegłego tygodnia zniszczyły 150-200 tys. ha, ok. 11 proc. całego areału arabiki.

„Pierwszy raz od 1994 r. kraj dotknęła taka niepogoda klęska” - stwierdził makler kawą, firma I & M Smith. Ceny arabiki w transakcjach terminowych na giełdzie ICE wzrosły 26 lipca o 10 proc., w dostawach we wrześniu do 2,152 dolarów za funt wagi, najwięcej od października 2014. Od końca czerwca jej ceny wzrosły o ok. 35 proc.

- Rozmiary szkód są nadal trudne do oszacowania, ale mówi się o 5,5-9 mln worków po 60 kg, tydzień temu było to 2-3 mln worków - stwierdził makler Charles Sargeant z Britannia Global Markets odnośnie do plonów z następnej kampanii w 2022 r. Tegoroczne mniejsze zbiory zostały już w większości uratowane.

Dwaj giganci kawowi, Starbucks i Nestlé nie chcieli komentować skutków mrozów na rynek kawy, ucierpią mniejsi, a konsumenci będą płacić więcej. - Mamy zapasy tylko do września. W tym roku podnieśliśmy ceny trzy razy, tak jak na rynku, ale sytuacja jest trudna - przyznała Luciane Carneiro Mendes z małej palarni kawy Cafe Carneiro. Kawa już zdrożała z 400 (77,8 dolarów) do 800 reali za worek, a może dojść do 1000 reali - powiedziała.

Firma maklerska surowcami rolnymi Marex Spectrum ocenia, że niektóre gospodarstwa uprawiające trzcinę cukrową straciły do 35 proc. z powodu przymrozków, generalne skutki niepogody będą mniejsze, ale przewiduje w każdym razie mniej cukru trzcinowego.

Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji