Wycena instrumentów finansowych

Metoda wyceny instrumentów finansowych zależy przede wszystkim od ich klasyfikacji zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 9. Podejściem wyjściowym wskazanym w Standardzie, które można wybrać w każdym przypadku, jest wycena do wartości godziwej przez wynik finansowy.

Publikacja: 03.01.2023 20:00

Wycena instrumentów finansowych

Foto: Adobe Stock

Poza notowanymi instrumentami finansowymi, ustalenie wartości godziwej instrumentu finansowego wymaga najczęściej zastosowania modelu, do którego należy wprowadzić wiele zmiennych wymagających zastosowania szacunków i profesjonalnego osądu. Wycena w zamortyzowanym koszcie jest znacznie prostsza, nie wymaga skomplikowanych szacunków i można ją wykonać w arkuszu kalkulacyjnym. Można więc uznać, że możliwość wyceny w zamortyzowanym koszcie jest pewnym przywilejem, na który, jak to w rachunkowości bywa, należy zapracować spełniając wskazane w przepisach warunki.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin