Określanie wartości początkowej środka trwałego (2)

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą pozyskać środki trwałe w drodze darowizny lub w formie aportu. Przysporzenie takie musi zostać odpowiednio zapisane w księgach.

Publikacja: 17.05.2022 18:48

Określanie wartości początkowej środka trwałego (2)

Foto: Adobe Stock

Wartość początkowa środka trwałego otrzymanego nieodpłatnie, np. w drodze darowizny określana jest w wysokości ceny sprzedaży lub inaczej ustalonej wartości godziwej takiego samego lub podobnego składnika aktywów. Wartość początkową nieodpłatnie otrzymanego środka trwałego podlegającego amortyzacji ujmuje się drugostronnie jako „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”. Przychód ten podlega systematycznemu rozliczeniu w czasie, równolegle do odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych), dokonywanych od takiego środka trwałego, zwiększając pozostałe przychody operacyjne. W przypadku środków trwałych otrzymanych częściowo nieodpłatnie, wartość tę pomniejsza się o kwotę przekazanych w zamian środków pieniężnych. Wartość początkową nieodpłatnie otrzymanego środka trwałego niepodlegającego amortyzacji(np. gruntu) ujmuje się drugostronnie na dzień otrzymania jako pozostały przychód operacyjny.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?