Opisując papieską krucjatę o duszę Europy, Tomasz Terlikowski pyta: „Czy jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na wezwanie Benedykta? Czy zdecydujemy się pójść za następcą św. Piotra na barykady walki o przyszłość Europy i chrześcijaństwa, czy też wybieramy święty spokój, który prowadzi do śmierci?”. Zauważa przy tym, że wszystkie głosy krytyki pod adresem papieża motywowane są zazwyczaj „troską o dobre stosunki z Żydami”. „Ostra i jednoznaczna krytyka, jakiej nie szczędzi Benedykt XVI laickiej tożsamości Zachodu, jest nie do zaakceptowania przez liberalny świat. Dlatego też prorocy postępu wykorzystali kwestię żydowską do tego, by mocno zaatakować papieża i pozbawić go przynajmniej części autorytetu wśród wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli” – podkreśla publicysta.
Grzegorz Górny stwierdza z kolei, że świadomość nieuniknionej walki o ludzkie serca i umysły towarzyszyła także poprzednikowi Benedykta XVI: „Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z roli teologii i walki, jaką przyjdzie stoczyć Kościołowi na tym polu. Dlatego najważniejszym generałem swoich wojsk uczynił kardynała Josepha Ratzingera, który dał się poznać nie tylko jako teolog wybitny, ale i zakochany w Ewangelii”. I trzeba dodać – niewygodny dla współczesnej Europy, bo jak podkreśla Terlikowski: „Kościół przypominający o istnieniu niezmiennych norm moralnych staje się przeszkodą w urzeczywistnianiu marzeń – i jako taki jest wyśmiewany i niszczony”.
Wątek przyprawiania Kościołowi gęby zacofania i ciemnoty porusza także ks. Robert Skrzypczak: „W oczach przedstawicieli naukowego, wyzwolonego z zabobonów religijnych poglądu na życie tłum gromadzących się na Anioł Pański z papieżem to niesmaczny pokaz głupków i dewotów (...) W rankingach poczytności triumf odnoszą apostołowie nowoczesnego, racjonalnego ateizmu”. Tymczasem obecny papież obala mit, jakoby wiedza wykluczała wiarę. „Benedykt XVI ukazuje wiarę w Chrystusa niezwykle inteligentną i miłość na wskroś uzasadnioną. I być może to działa na bestię, jakby ją ktoś użarł w ogon” – podkreśla ks. Skrzypczak.
[i]Fronda, Kwartalnik, nr 50, Rok 2009[/i]