Unia Międzyparlamentarna to organizacja skupiająca parlamentarzystów ze wszystkich krajów świata mających parlamenty. Powstała w 1889 roku, obecnie zrzesza 163 członków i 10 członków stowarzyszonych jak Parlament Europejski czy Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europejskiej. Między 28 marca a 1 kwietnia odbyło się jej 132. spotkanie, tzw. IPU-132, bo tym skrótem określa się Unię Międzyparlamentarną (Inter-Parliamentary Union).
Zrównoważony rozwój
Przez pięć dni w wietnamskim Hanoi, które tym razem gościło przedstawicieli parlamentów całego świata, odbyło się blisko 70 dyskusji i paneli. Wszystko pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju: słowa zamieniające się w czyny". Rozmawiano o roli parlamentów wobec coraz bardziej realnego w wielu miejscach na ziemi cyberzagrożenia, kwestii naruszeń prawa międzynarodowego, o prawach człowieka oraz równości płci. Specjalne miejsce w negocjacjach miała sprawa opieki zdrowotnej wobec kobiet i dzieci. Parlamentarzyści z wielu krajów świata przyznają zgodnie, że wielokrotnie takie dyskusje otwierają im oczy na sprawy ważne z globalnego punktu widzenia.
Tegoroczne spotkanie w Wietnamie było tym cenniejsze w doświadczenia, ponieważ mogło podkreślić kwestie problemów, z którymi boryka się kraj. Społeczeństwo składa się aż z 54 mniejszości etnicznych, co siłą rzeczy stwarza wiele okazji do konfliktów. Wietnam promował rozmaite lokalne produkty i rękodzieło w zestawach upominków, które dostawali parlamentarzyści. Dla kraju była to kolejna znakomita szansa do zaprezentowania bogactwa swojej kultury oraz coraz bardziej efektywnej gospodarki. Według szacunków banku Goldman Sachs W ciągu najbliższych 10 lat Wietnam ma znaleźć się w ścisłej czołówce najszybciej rozwijających się krajów na świecie, a PwC w tym samym horyzoncie czasowym stawia Hanoi na pierwszym miejscu wśród rynków wschodzących. Wietnam zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach sesji z całego świata swoim przygotowaniem i wkładem w prace IPU-132.
W obradach IPU-132 w Hanoi wzięło udział ponad 600 parlamentarzystów z całego świata. Było wśród nich wielu przewodniczących parlamentów z najważniejszych gospodarek, Polska wystosowała czteroosobową delegację z Sejmu w składzie: Damian Raczkowski (PO), Franciszek Stefaniuk (PSL), Tadeusz Iwiński (SLD) oraz Beata Mazurek (PiS) wraz z dwoma senatorami Platformy Obywatelskiej Markiem Ziółkowskim (lider delegacji) i Michałem Wojtczakiem. Wraz z nimi na obrady udało się czworo członków ASGP czyli Stowarzyszenia Sekretarzy Generalnych Parlamentów.
Nowe rezolucje
Przewodniczący wietnamskiego zgromadzenia narodowego Nguyen Sinh Hung, były wicepremier i minister finansów w rządzie, ogłosił przyjęcie rezolucji poświęconej cyber atakom. Kwestia jest szczególnie ważna w dobie ciągłych doniesień o kolejnych atakach hakerów, o których słychać na linii Pekin – Moskwa - Waszyngton. Przyjęto także nowe wytyczne dotyczące polityki wykorzystywania zasobów wodnych oraz suwerenności narodów świata. Na zakończenie obrad prezydent IPU Saber Chowdhury, 28. przewodniczący organizacji w jej 126-letniej historii, pochodzący z Bangladeszu przyznał, że bieżący rok jest kluczowy pod względem definiowania celów na przyszłe dwie dekady. Ważne by parlamenty na całym świecie adoptowały u siebie zasady przyjmowane podczas IPU-132.