"Bolek” i 100 dni rządu

„Rzeczpospolita” w poniedziałek już odnotowuje przypadające w tym tygodniu 100 dni rządu Beaty Szydło.

Publikacja: 22.02.2016 07:19

Jeremi Jędrzejkowski

Jeremi Jędrzejkowski

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Zdaniem dziennika bilans jest słaby, więc PiS przedstawi nowe pomysły, którymi będzie chciało odciągnąć uwagę ludzi od tego, co zrobiło albo nie.

„Rzeczpospolita” akcentuje też apetyt firm na ekspansję zagraniczną. I to kapitałową. Ostatnio zagraniczne przejęcia ogłosiły takie firmy jak Maspex, Asseco, Amica czy OT Logistics. Nasi przedsiębiorcy coraz pewniej czują się więc także na szerszych niż krajowe wodach.

Giełda powinna być filarem rozwoju gospodarki, a rozwijający się rynek kapitałowy powinien być polską racją stanu. To jedne z tez ogłaszanych w „Parkiecie” przez Zdzisława Sokala, doradcę prezydenta. Obszerna rozmowa z wieloma innymi nowymi wątkami, choćby deklaracją ws. kredytów frankowych, że żadne ruchy nie mogą zaszkodzić stabilności finansowej kraju i nie wiadomo, kiedy ustawa w tej sprawie wejdzie w życie. W „Parkiecie” także analiza amerykańskiej polityki pieniężnej, z tezą, że grudniowa podwyżka stóp w USA była pochopna i że teraz być może Fed będzie się musiał z niej wycofać.

„Dziennik Gazeta Prawna” na pierwszej stronie wraca do ogólnie znanych problemów Kompanii Węglowej. I po raz kolejny w kolejnej gazecie czytamy więc, że „los Kompanii zawisł na włosku”. „DGP” opisuje także aktualizację programu konwergencji (państwa UE informują w nim Brukselę, na ile spełniają kryteria przyjęcia euro i co robią, by je spełnić). Według resortu finansów deficyt sektora finansów publicznych w 2017 r. ma wynieść 2,9 lub 3 proc. PKB i będzie spadać w kolejnych latach.

W „DGP” uwagę zwraca także specjalne wydanie dodatku „Prawo na co dzień” opisujące zmiany w kodeksie pracy, a na stronach prawnych jest rozmowa ze Stanisławem Szwedem, sekretarzem stanu w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.         

Główny tekst „Gazety Wyborczej” akcentuje, że depresją zagrożony jest co czwarty nastolatek. To wyzwanie dla szkół, bo coraz częściej dzieci spędzają więcej czasu z nauczycielami niż z rodzicami. „Gazeta” wraca także do sprawy śmierci poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Celem działań prokuratury nie jest teraz badanie niewyjaśnionej od 24 lat sprawy, a... ściganie dziennikarzy, którzy się nią interesowali.

W poniedziałkowej czołówce „Pulsu Biznesu” czytamy, że „cudu w VAT nie będzie”. Eksperci chwalą pomysły ministra finansów na poprawienie ściągalności tego podatku, ale wątpią w 15 mld zł, które chce odzyskać już w 2017 r. Gazeta opisuje także wojnę na gruzach SKOK Wołomin. Najwięksi deponenci tej kasy walczą o 120 mln zł. Ostro: dwie warszawskie prokuratury mają co robić.

Oczywiście poniedziałkowe gazety bardzo wiele miejsca poświęciły sprawie TW „Bolka”. W południe IPN udostępni materiały dotyczące osoby, w której wielu upatruje Lecha Wałęsę. O sprawie piszą „Rzeczpospolita” (w artykułach "Lech Wałęsa, niewolnik Bolka" oraz "W co gra IPN",  „Wyborcza” ("IPN ekspresowo ujawnia teczkę Bolka", "Bez Wałęsy nie byłoby podziemia", Wałęsa dla "Wyborczej": Popełniłem w życiu pewne błędy, ale nie w tym temacie czy „DGP” ("Dyskredytacja Wałęsy jest elementem walki politycznej")

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Wiadomo, kto przegra wybory prezydenckie. Nie ma się z czego cieszyć
Publicystyka
Pytania o bezpieczeństwo, na które nie odpowiedzieli Trzaskowski, Mentzen i Biejat
Publicystyka
Joanna Ćwiek-Świdecka: Brudna kampania, czyli szemrana moralność „dla dobra Polski”
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jaka Polska po wyborach?
Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi