Rz: Prezydent Łukaszenko nie wpuścił do parlamentu ani jednego opozycjonisty, a mimo to się domaga, by Unia zniosła nałożone na jego kraj sankcje. Jak traktować tego typu wypowiedzi?
Robert Tyszkiewicz:
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ten człowiek stracił kontakt z rzeczywistością. Wydaje mu się, że wystarczy, aby podczas wyborów nikogo nie pobito ani nie aresztowano, i już Unia powinna mu za to zapłacić. Może jednak Łukaszenko prowadzi jakąś grę. Jeżeli tak – to tym razem przelicytował. Wydawało mu się, że Zachodowi tak zależy na porozumieniu z Białorusią, że może postawić go pod ścianą i dyktować swoje warunki.
Tak nie jest?
Nie. Nie wyobrażam sobie teraz konstruktywnego dialogu pomiędzy Unią a Białorusią. Aby ponownie rozpocząć rozmowy o rozpoczęciu rozmów – bo na takim etapie byliśmy – Europa musi widzieć, że Białoruś jest wiarygodnym partnerem. Tymczasem w trakcie tych wyborów Mińsk się skompromitował. Zresztą można się było tego spodziewać. Jeszcze przed głosowaniem Łukaszenko rozmawiał z Javierem Solaną i powiedział mu, że Zachód powinien uznać jego „demokratyczną dyktaturę”. Gdy o tym usłyszałem, zdałem sobie sprawę, że mówiąc o tym samym, mamy na myśli coś zupełnie innego. Teraz, żeby Europa chciała podjąć rozmowy, Łukaszenko musiałby wykonać jakiś znaczący gest – na przykład rozpocząć prawdziwy dialog z opozycją.