PO przed wyborami przypomniała sobie o młodych. Komentarze polityków i blogerów

Michał Boni przedstawił wczoraj przedwyborczą analizę młodego pokolenia w raporcie „Młodzi 2011”. A my przedstawiamy komentarze polityków i blogerów

Publikacja: 30.08.2011 14:29

PO przed wyborami przypomniała sobie o młodych. Komentarze polityków i blogerów

Foto: W Sieci Opinii

Wczoraj Boni mówił:

Zadaliśmy sobie pytanie, jakie siły rozwojowe są w naszym kraju potrzebne, jakie są i jakie należy wydobyć, by te cele i zamiary, jakie sobie stawiamy w perspektywie co najmniej jednej generacji osiągnąć. W oczywisty sposób uznaliśmy, że potrzebujemy więcej wiedzieć na temat młodego pokolenia, drugiego wyżu demograficznego w powojennej Polsce.

Autorka raportu prof. Krystyna Szafraniec powiedziała:

Dzisiejsza młodzież to nie jest pokolenie, które chce zasadniczo zmieniać świat, któremu ten świat się nie podoba. To są raczej ludzie, którzy wyraźnie chcą się zaadaptować do tego świata i realizować w nim swoje własne plany życiowe, aspiracje i dążenia.

Dziś w TVN24 Michał Boni przekonywał, że ukazanie się raportu „Młodzi 2011” pod koniec sierpnia nie ma nic wspólnego ze zbliżającymi się wyborami:

Bardzo chciałem, żeby raport był wcześniej, bo jest potrzebny do dalszego myślenia o strategiach rozwojowych kraju. Uważamy, że Polska może uzyskać właśnie takie turbodoładowanie z dobrej energii płynącej z młodego pokolenia.

Dziś na Twitterze młoda kandydatka do Sejmu z PiS Sylwia Ługowska napisała:

Jest kampania wyborcza, jest temat młodych poruszony przez PO. Właśnie teraz, po czterech latach rządów, przedstawili raport dotyczący sytuacji młodego pokolenia. UWAGA, IDĄ OBIETNICE!!!

Na salonie24.pl Zbigniew Kuźmiuk, były marszałek województwa mazowieckiego, pisze:

Chociaż raport zawiera aż 35 rekomendacji dla rządu, to są one raczej banalne, a interesująca jest diagnoza dotycząca tego pokolenia Polaków. A to co z niej wynika, pokazuje dla nich dramatycznie złe perspektywy. Młodzi ludzie w wieku 18-34 lata stanowią ponad 50% wszystkich bezrobotnych, co oznacza, że ponad 1 mln naszych obywateli zaczyna swoje dorosłe życie od bycia bezrobotnym i trwa w tym stanie przez wiele miesięcy, co może oznaczać psychiczne wykluczenie z rynku pracy.

Kuźmiuk uważa, że PO nie zrealizowała niczego z obietnic przedwyborczych:

Rządząca Platforma będzie zapewne chciała po raz kolejny odwołać się do tego młodego pokolenia, snując przed nim tym razem miraże „Polski w budowie”, która w przyszłości poprawi jego byt. Ale skoro przez 4 lata, z szumnych zapowiedzi Platformy z poprzedniej kampanii wyborczej nie udało się zrealizować niczego (spektakularną klęską zakończyła się obietnica przygotowania programu dla powracających z zagranicy), a dramatyzm sytuacji w środowisku ludzi młodych podkreśla raport przygotowany przez ministra tego rządu, to należy mieć nadzieję, że młodzi ludzie wystawią rządzącym rachunek za 4 lata rządzenia.

Bloger Horatius również na salonie24.pl dostrzega brak działań Platformy:

Muszę przyznać, że jako młody czuję się zaniedbywany przez partię (dalej twierdzę, że mitycznych) Młodych, Wykształconych z Wielkich Miast. No, bo co niby Platforma dla nas zrobiła? Właściwie nie jestem sobie w stanie przypomnieć nic pozytywnego. Coś kiedyś się pojawiło o zniżkach na bilety. (...) Za to jeśli chodzi o to, co PO zepsuła, to przykłady wyliczać z dużą swobodą. Na przykład stypendia, o których w sumie dalej nic nie wiadomo, bo po wdrożeniu nowych regulacji w życie panuje zwyczajowy już chaos.

Nie chce nam się wierzyć, że ten raport choćby w minimalnym stopniu zmieni sytuację młodych ludzi w Polsce. Jeśli przez cztery lata nic nie zrobiono w tym kierunku, miesiąc przed wyborami też nic się nie zdziała. Takich „pokazówek” Platformy jest coraz więcej. Czy młodzież da się na to nabrać? Jak Państwo sądzicie?

Wczoraj Boni mówił:

Zadaliśmy sobie pytanie, jakie siły rozwojowe są w naszym kraju potrzebne, jakie są i jakie należy wydobyć, by te cele i zamiary, jakie sobie stawiamy w perspektywie co najmniej jednej generacji osiągnąć. W oczywisty sposób uznaliśmy, że potrzebujemy więcej wiedzieć na temat młodego pokolenia, drugiego wyżu demograficznego w powojennej Polsce.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Publicystyka
Koniec kampanii wyborczej na kółkach? Dlaczego autobusy stoją w tym roku w garażach
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne