Rok 2013 w Kościele analizuje Tomasz Krzyżak

Sama sekwencja zdarzeń w tym roku – od abdykacji, konklawe, ekspresowe tempo, w jakim powstała nowa encyklika, po cud Jana Pawła – daje do myślenia.

Publikacja: 07.07.2013 19:28

Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Kończący się tydzień przyniósł niezwykłe wydarzenia w Kościele Powszechnym. W piątek w Watykanie została ogłoszona encyklika „Lumen fidei” (Światło wiary) napisana wspólnie przez dwóch papieży Benedykta XVI i Franciszka. Tego samego dnia Franciszek zatwierdził cud za przyczyną Jana Pawła II. A to oznacza, że polski papież jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony świętym.

Rok 2013 będzie w historii Kościoła szczególny. Najpierw – pierwsza od ponad 700 lat – abdykacja papieża. Potem konklawe, które po raz pierwszy głową Kościoła obiera kardynała z Ameryki Południowej. Nowy papież przyjmuje imię Franciszek, w sposób czytelny nawiązując do biedaczyny z Asyżu. Wreszcie zaledwie po czterech miesiącach pontyfikatu Ojciec Święty publikuje pierwszą encyklikę (dotąd rekordzistą był bł. Jan Paweł II, który encyklikę „Redemptor hominis” napisał w ciągu pięciu miesięcy). A do tego wszystkiego jeszcze kanonizacja bł. Jana Pawła II – chyba pierwszego człowieka, który został ogłoszony świętym zaledwie osiem lat po śmierci. Na koniec wyniesienie na ołtarze papieża Jana XXIII bez wymaganego cudownego uzdrowienia.

W encyklice, którą sam Franciszek nazywa napisaną „na cztery ręce”, papież nie ukrywa, że ekspresowe tempo, w jakim wydał dokument, było możliwe dzięki Benedyktowi XVI, który wykonał „wielką pracę”.

Lektura dokumentu nie pozostawia wątpliwości: w większości autorem jest emerytowany papież – osoby, które czytały jego wcześniejsze prace, bez trudu odnajdą podobieństwo. Franciszek jednak uzupełnia myśl poprzednika. Katolicy na całym świecie dostają do ręki encyklikę w całości poświęconą wierze. Zawarte w niej przyczyny bolączek, które nurtują współczesnego człowieka, wypływają zaś z doświadczenia dwóch osób, które – co istotne – mają także różne spojrzenia na Kościół: europejskie i amerykańskie.

„Lumen fidei” nie będzie jedynym ważnym dokumentem, który w tym roku ogłosi papież Franciszek. Kilka tygodni temu mówił bowiem, że przed listopadowym zakończeniem Roku Wiary ogłosi adhortację na temat ewangelizacji.

Reklama
Reklama

Obchody Roku Wiary wpisują się w zapowiedziane przez papieża kanonizacje jego dwóch wielkich poprzedników: bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. Pierwszy otworzył Sobór Watykański II, drugi przez cały pontyfikat wcielał go w życie. Media spekulują, że obaj papieże mieliby być kanonizowani razem. Wydaje się jednak, że Franciszek przychyli się do głosów z Polski i Jana Pawła II kanonizuje 20 października (dwa dni przed liturgicznym wspomnieniem), a Jana XXIII ogłosi świętym 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Maryi.

A jeśli nawet tak się nie stanie, to wspomniana wyżej sekwencja zdarzeń w roku 2013 i tak daje sporo do myślenia. Tak wielkie sprawy nie dzieją się same...

Publicystyka
Adam Bielan i Michał Kamiński podłożyli ogień pod koalicję. Donald Tusk ma problem
Publicystyka
Marek Migalski: Dekonstrukcja rządu
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama