Atak na premier Danii Mette Frederiksen w centrum Kopenhagi

Premier Danii Mette Frederiksen padła ofiarą ataku. Sprawcą został ujęty - podają duńskie media. Według świadka, po ataku szefowa duńskiego rządu odeszła i nie było widać, by doznała obrażeń.

Aktualizacja: 07.06.2024 23:11 Publikacja: 07.06.2024 21:46

W Kopenhadze doszło do ataku na premier Danii Mette Frederiksen

W Kopenhadze doszło do ataku na premier Danii Mette Frederiksen

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / AFP

Duńska agencja informacyjna Ritzau podała, że w piątkowy wieczór na placu Kultorvet w Kopenhadze premier Danii Mette Frederiksen została zaatakowana. Według informacji duńskich mediów, polityk została pobita przez mężczyznę.

Premier Danii Mette Frederiksen zaatakowana w Kopenhadze

"Premier jest zszokowana tym incydentem" - brzmi komunikat duńskiej Kancelarii Premiera. Otoczenie szefowej duńskiego rządu nie udziela dalszych komentarzy.

Czytaj więcej

Stan zdrowia Roberta Ficy coraz lepszy. Opuścił szpital

Policja z Kopenhagi potwierdziła agencji Ritzau, że doszło do incydentu, ale nie przekazała żadnych szczegółów. Początkowo nie było jasne, czy Mette Frederiksen odniosła obrażenia. Według części relacji, została uderzona.

W piątek Mette Frederiksen prowadziła kampanię przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, towarzyszyła jej europosłanka Christel Schaldemose, kandydatka socjaldemokratów. Wieczorem Christel Schaldemose powiedziała agencji Ritzau, że obecność Mette Frederiksen w centrum Kopenhagi nie miała związku z jej kampanią.

Barista Søren Kjærgaard, który pracuje na placu Kultorvet, powiedział agencji Reutera, że po ataku premier wydawała się zestresowana. Frederiksen została odeskortowana przez ochroniarzy. Na jej ciele nie widać było obrażeń.

Premier Danii Mette Frederiksen

Premier Danii Mette Frederiksen

Ida Marie Odgaard / Ritzau Scanpix / AFP

Komentarze po ataku na premier Danii

Atak na premier Danii wywołał komentarze duńskich polityków. "To brutalne. Nasza premier, która ma ochronę, została dziś zaatakowana. W Kopenhadze. To nie jest Dania, jaką znam" - oświadczyła Maia Mercado, rzeczniczka Partii Konserwatywnej.

"Coś takie nie może zdarzać się w naszym pięknym, bezpiecznym i wolnym kraju" - ocenił w serwisie X (dawniej Twitter) minister środowiska Danii Magnus Heunicke dodając, że atak na szefową rządu wstrząsnął jego bliskimi.

Czytaj więcej

Duńskie F-16 wkrótce na Ukrainie. Kopenhaga finalizuje obietnicę dostaw

"Jestem zszokowana informacją o dzisiejszej napaści na ciebie. Potępiam ten nikczemny czyn, który jest sprzeczny ze wszystkim, w co wierzymy i o co walczymy w Europie. Życzę Ci siły i odwagi – wiem, że masz ich pod dostatkiem" - napisała w reakcji na doniesienia o ataku Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Mette Frederiksen jest zaangażowaną liderką, cudowną osobą i wspaniałą przyjaciółką. Atak, którego doświadczyliśmy dzisiejszego wieczoru, jest atakiem na nas wszystkich, którzy wierzymy w Europę wolności, tolerancji i pokoju. Przesyłam jej wsparcie moje i obywateli Hiszpanii w tym trudnym momencie. W UE nie ma miejsca na przemoc" - napisał z kolei premier Hiszpanii Pedro Sánchez.

"!!" - na taki komentarz zdecydował się natomiast na X właściciel tej platformy miliarder Elon Musk.

Czytaj więcej

Atak nożownika w Niemczech. Kolejny. Tym razem ofiarą polityk

O swoim oburzeniu atakiem na duńską premier poinformował też przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Zdecydowanie potępiam ten tchórzliwy akt agresji. Wszystkie moje myśli są z tobą i twoją rodziną, droga Mette" - napisał na Twitterze. Głos zabrała także prezydent Mołdawii Maia Sandu. "W naszych społeczeństwach nie ma miejsca na przemoc. Życzę Pani Premier siły w tym czasie" - napisała.

"Jestem zszokowany fizycznym atakiem na premier Danii i naszego bliskiego sojusznika Mette Frederiksen. W tej chwili najważniejsze jest to, że jest cała i zdrowa. Zdecydowanie potępiam ten atak. W polityce nie ma miejsca na przemoc i nie może ona stać się normalnością" - stwierdził premier Czech Petr Fiala.

Ataki na polityków w Europie

Portal Politico zwraca uwagę, że tegoroczna kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego naznaczona jest aktami przemocy. Premier Słowacji Robert Fico wciąż dochodzi do siebie po tym, jak w połowie maja został postrzelony po wyjazdowym posiedzenia rządu. Wcześniej Matthias Ecke, niemiecki eurodeputowany SPD, został pobity przez cztery osoby podczas rozwieszania plakatów w Dreźnie, stolicy wschodniego stanu Saksonia. Z kolei Heinrich Koch, lokalny polityk skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec, został we wtorek dźgnięty nożem w Mannheim w południowo-zachodniej części Niemiec.

Czytaj więcej

Robert Fico ofiarą zamachu. "To działanie samotnego wilka"

Kim jest Mette Frederiksen?

Mette Frederiksen ma 47 lat. W 2001 r. po raz pierwszy dostała się do duńskiego parlamentu, Folketingetu. W kolejnych latach uzyskiwała reelekcję, łącznie sześć razy, ostatnio w wyborach w 2022 r. W okresie od 2005 do 2011 r. Frederiksen była wiceprzewodniczącą socjaldemokratów w parlamencie.

Później Frederiksen weszła do rządu, gdzie sprawowała funkcje ministra ds. zatrudnienia oraz ministra sprawiedliwości. W połowie 2015 r. została liderką Socjaldemokracji Danii (Socialdemokraterne). Pierwszy rząd Mette Frederiksen został zaprzysiężony w czerwcu 2019 r.

Duńska agencja informacyjna Ritzau podała, że w piątkowy wieczór na placu Kultorvet w Kopenhadze premier Danii Mette Frederiksen została zaatakowana. Według informacji duńskich mediów, polityk została pobita przez mężczyznę.

Premier Danii Mette Frederiksen zaatakowana w Kopenhadze

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Wstrzymane dwa pociągi TGV ze sportowcami, zdążającymi na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich
Przestępczość
Nagły zwrot w sprawie reakcji Wielkiej Brytanii na nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu. Rząd Keira Starmera nie wniesie sprzeciwu do MTK
Przestępczość
Zeznania dyrektora FBI. "Donalda Trumpa mogła nie zranić kula zamachowca"
Przestępczość
Amerykański dziennikarz trafi na wiele lat do łagrów. Czy uwolni go Biały Dom?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Przestępczość
Aktywiści zaplanowali protest na autostradzie wokół Londynu. Na długo trafią do więzienia