Strzelanina w moskiewskiej sali koncertowej. Świat składa kondolencje

„Obrazy z miejsca zbrodni są po prostu okropne i trudne do przyjęcia” – tak światowi przywódcy komentują atak terrorystyczny w Crocus City Hall pod Moskwą.

Publikacja: 23.03.2024 10:42

Pod budynkiem okoliczni mieszkańcy symbolicznie składają kwiaty i znicze

Pod budynkiem okoliczni mieszkańcy symbolicznie składają kwiaty i znicze

Foto: STRINGER / AFP

W piątek uzbrojeni bandyci otworzyli ogień z broni automatycznej do widzów koncertów w hali pod Moskwą, zabijając co najmniej 115 osób i raniąc 121. Do ataku przyznali się bojownicy Państwa Islamskiego. Z całego świata do Moskwy płyną wyrazy współczucia i oburzenia.

Rada Bezpieczeństwa ONZ

„Członkowie Rady Bezpieczeństwa w najostrzejszych słowach potępiają haniebny i tchórzliwy atak terrorystyczny w sali koncertowej w Krasnogorsku w obwodzie moskiewskim w Federacji Rosyjskiej, który miał miejsce 22 marca 2024 r. Członkowie Rady Bezpieczeństwa podkreślają potrzebę pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców, organizatorów i sponsorów tych karygodnych aktów terroryzmu i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości”.

Rzecznik Białego Domu John Kirby

„Obrazy z miejsca zbrodni są po prostu okropne i trudne do oglądania, a nasze myśli oczywiście są z ofiarami tego okropnego ataku”.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolyak

„Mówimy wprost: Ukraina nie miała absolutnie nic wspólnego z tymi wydarzeniami. Mamy wojnę na pełną skalę, totalną wojnę z regularną armią rosyjską i z Federacją Rosyjską jako krajem. I niezależnie od wszystkiego wszystko rozstrzygnie się na polu bitwy”.

Julia Nawalna, wdowa po przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksiejem Nawalnym

„Wszystkie osoby zaangażowane w tę zbrodnię muszą zostać odnalezione i postawione przed wymiarem sprawiedliwości”.

Premier Włoch Giorgia Meloni

„Sprawstwo masakry niewinnej ludności cywilnej w Moskwie jest nie do przyjęcia. Przekazuję od rządu włoskiego stanowcze i całkowite wyrazy potępienia za ten ohydny akt terroryzmu”.

Przekazuję od rządu włoskiego stanowcze i całkowite wyrazy potępienia za ten ohydny akt terroryzmu

Giorgia Meloni

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji

„Obrazy napływające z Moskwy są okropne. Nasze myśli są z ofiarami i rannymi, a także z narodem rosyjskim. Należy wyjaśnić te odrażające czyny”.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

„Obrazy przerażającego ataku na niewinnych ludzi w budynku Crocus pod Moskwą są przerażające. Okoliczności muszą zostać szybko wyjaśnione. Rodzinom ofiar składamy najszczersze kondolencje”.

Premier Indii Narendra Modi

„Zdecydowanie potępiamy ohydny atak terrorystyczny w Moskwie. Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami ofiar. Indie solidaryzują się z rządem i narodem Federacji Rosyjskiej w godzinie żałoby”.

Minister Spraw Zagranicznych Wenezueli Yvan Gil

„Wyrażamy nasze najgłębsze potępienie zbrojnego ataku, jaki został dziś przeprowadzony na ludność cywilną w Moskwie w centrum wystawowym Crocus City Hall. Składamy kondolencje rodzinom ofiar i solidaryzujemy się z rządem rosyjskim”.

Czytaj więcej

Po ataku w sali koncertowej Crocus City Hall pod Moskwą. Stale rośnie liczba ofiar

Kubański Prezydent Miguel Diaz-Canel

„Kuba potępia potworny akt terrorystyczny, który miał miejsce w Moskwie. Składamy najszczersze kondolencje rządowi i narodowi Rosji”.

Senator USA Mitt Romney

„Celowe atakowanie i mordowanie ludności cywilnej jest podłe i złe niezależnie od sprawców – Putina przeciwko Ukraińcom i terrorystów przeciwko Rosjanom. Dzisiejsza masakra w Moskwie jest tragiczna”.

W piątek uzbrojeni bandyci otworzyli ogień z broni automatycznej do widzów koncertów w hali pod Moskwą, zabijając co najmniej 115 osób i raniąc 121. Do ataku przyznali się bojownicy Państwa Islamskiego. Z całego świata do Moskwy płyną wyrazy współczucia i oburzenia.

Rada Bezpieczeństwa ONZ

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Chciała wyłudzić kredyt na zmarłego. Przyprowadziła go do banku
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy