Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.12.2015 22:28 Publikacja: 03.12.2015 22:24
Foto: 123RF
Pierwsze decyzje w tej sprawie zapadły już na początku listopada. Postanowiono wówczas, że Sąd Apelacyjny w Prisztinie zbierze się 1 grudnia w sprawie wniosku prokuratury o unieważnienie wyroku z 2013, który uniewinnił Fatmira Limaja oskarżonego o zbrodnie popełnione na ludności cywilnej i jeńcach wojennym.
Zespół obrońców zwrócił się do sądu o odrzucenie wniosku w całości. Prokuratura przedstawiła swój wniosek na posiedzeniu we wtorek, domagając się ponownego procesu i prosząc o wyroku skazujący dla Limaja i pozostałej dziewiątki oskarżonych.
Limaj jest obecnie jednym z najsilniejszych krytyków rządu Kosowa i jednym z czołowych polityków protestujących przeciwko dyktatowi UE i normalizacji stosunków z Belgradem. Należy jednak pamiętać, że Limaj przez lata był prawą ręką obecnie ministra spraw zagranicznych Hashima Thaciego. Co ciekawe, w zeszłym roku postanowił zerwać tę współpracę, trwającą od czasu wojny.
Pod koniec ubiegłego roku Kosowo było pogrążone w kryzysie politycznym. Dwa największe ugrupowania w parlamencie nie mogły się porozumieć. Mówiono, że kryzys rządowy może być powodem niepowołania w styczniu 2015 roku specjalnego trybunału ds. osądzenia zbrodni UCK. 9 grudnia jednak parlament Kosowa wybrał nowy rząd, na czele którego stanął Isa Mustafa. Wśród jego współpracowników znalazło się trzech przedstawicieli społeczności serbskiej. Co ważne, wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych został Hashim Thaci, były premier i jeden z politycznych przywódców UCK oskarżanej o liczne akty terrorystyczne. Kierował on także najbrutalniejszym jej oddziałem, tzw. Grupą Drenicką.
O tym, że UE jest gotowa postawić zarzuty co najmniej dziesięciu osobom, wśród których znajdują się również byli dowódcy UCK, poinformował blisko rok temu amerykański prokurator Clint Williamson. Unia powierzyła mu przed czterema laty śledztwo w tej sprawie.
Na początku marca pojawiły się informacje, że członkowie Demokratycznej Partii Kosowa, ugrupowania obecnego wicepremiera Hashima Thaciego, we współpracy z byłym szefem misji EULEX, Berndem Borchardtem oraz kilkoma urzędnikami w Brukseli, mieli wpływać na działania Sądu Apelacyjnego w sprawie właśnie Limaja i dziewięciu innych oskarżonych o tzw. Masakrę Klecką.
Dziennikarze "Koha Ditore", największego dziennika wydawanego w Kosowie twierdzili, że mają dowody, iż we wrześniu ubiegłego roku wymienieni urzędnicy kolejny raz zabiegali o odroczenie postępowania. Takie działania miał również potwierdzić portugalski sędzia pracujący dla Eulex, Manuel Soares.
W 2011 roku kluczowy świadek w sprawie zbrodni wojennych w Kosowie, mający zeznawać m. in. przeciwko wysokiemu urzędnikowi Kosowa, został znaleziony martwy w Niemczech. Agim Zogaj był także świadkiem w sprawie masakry w miejscowości Klecka. Według doniesień mediów, Zogaj zgodził się zeznawać w sprawie Limaja.
Już blisko 5 lat temu Limaj, wraz ze wspomnianymi innymi podejrzanymi został oskarżony o zbrodnie wojenne przeciwko cywilom i jeńcom, których miał dopuścić się w czerwcu 1999 roku. Został także osadzony w areszcie domowym.
Na koniec należy przypomnieć sprawę prokurator unijnej misji EULEX w Kosowie Marii Bamieh, która oskarżyła trzech innych prokuratorów o branie łapówek od kosowskiego świata przestępczego. Sprawa miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Brytyjka przekonywała jednak, że EULEX odmówiło wszczęcia śledztwa w tej sprawie blokując jej działania.
We wrześniu Hashim Thaci, jako szef kosowskiej dyplomacji zapewniał, że Prisztina nie ma nic do ukrycia przed powstającym trybunałem ds. zbrodni wojennych, popełnionych przez byłych bojowników UCK. Oczekuje się, że nowy sąd rozpocznie pracę w przyszłym roku.
Natomiast sąd w sprawie Limaja i Masakry Kleckiej rozpoczął pracę już w środę.
Australijski stan Queensland przyjął przepisy, na mocy których już 10-letnie dzieci będą narażone na takie same kary, jak dorośli, w przypadku popełnienia najcięższych przestępstw, takich jak morderstwo, ale też napaść czy włamanie.
Kończący urzędowanie prezydent USA Joe Biden skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i złagodził wyroki dotyczące 1500 osób, odbywających karę pozbawienia wolności w aresztach domowych. Ułaskawił także 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy - podała agencja AP. Prezydent zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie kontynuował przegląd petycji o ułaskawienie. To największy taki akt łaski podjęty w ciągu jednego dnia - zauważa agencja.
Zabójstwo prezesa UnitedHealthcare Briana Thompsona wywołało niespodziewaną falę sympatii do mordercy Luigiego Mangione. Taki jest efekt ogromnych kosztów ubezpieczeń zdrowotnych w USA przy nikłych efektach.
Mężczyzna z Arizony został aresztowany i oskarżony o groźby zabójstwa wobec prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. W mediach społecznościowych miał "niemal codziennie" publikować nagrania, w których oskarżał Trumpa o porwania i handel ludźmi i groził jego rodzinie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
60-letnia Susan Lorincz została skazana na 25 lat więzienia za zastrzelenie swojej sąsiadki, 35-letniej Ajike „A.J” Owens, w czasie kłótni dotyczącej dzieci tej drugiej - informuje AP.
Czyńcie coś wreszcie, Arcypasterze! Milczenie o krzywdzie to zła wspieranie – apeluje Estera Isakowska, kobieta skrzywdzona przez księdza, w wierszu dedykowanym biskupom. Publikujemy go w „Plusie Minusie” jako głos w debacie o pedofilii w Kościele.
Australijski stan Queensland przyjął przepisy, na mocy których już 10-letnie dzieci będą narażone na takie same kary, jak dorośli, w przypadku popełnienia najcięższych przestępstw, takich jak morderstwo, ale też napaść czy włamanie.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Były prezes państwowego banku China Everbright Group został skazany na 12 lat więzienia za defraudację i łapówkarstwo, poinformowała we wtorek państwowa stacja CCTV. Tang Shuangning przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości ponad 11 milionów juanów.
Były redaktor naczelny "Super Expressu" Mariusz Z. został nieprawomocnie skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności za gwałt.
Kreml da resortom siłowym prawo do blokowania, bez decyzji sądu, rachunków bankowych i wszelkich transakcji płatniczych osób fizycznych i firm. Tajemnica bankowa przestanie obowiązywać. Także operatorzy komórkowi będą musieli ujawniać służbom informacje o połączeniach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas