Indykpol znowu zmieni właściciela. Po wyjściu z giełdy przejął go Drosed

Komisja Europejska zgodziła się, by jedną z największych firm drobiarskich w kraju przejął jej konkurent, firma Drosed, dziś należąca do francuskiej grupy LDC. Bruksela badała, czy przejęcie przez Francuzów polskiej spółki nie zagrozi konkurencji.

Publikacja: 11.07.2024 10:36

Indykpol znowu zmieni właściciela

Indykpol znowu zmieni właściciela

Foto: Adobe Stock

Indykpol wyrósł przez lata ze spółki rodzinnej na ważnego gracza giełdowego, z parkietu firma zeszła w roku 2020. Jednak nie na długo: w lipcu 2024 r. główny polski producent mięsa z indyków trafił ostatecznie w ręce francuskiego koncernu LDC, który kupił Indykpol poprzez swoją polską spółkę Drosed.

Ważny gracz polskiego rynku drobiowego

Ze względu na rozmiar firm, zgodę na przejęcie polskiego producenta musiała wydać Komisja Europejska. I w lipcu wreszcie wydała decyzję. Jak czytamy na stronie poświęconej decyzjom KE w sprawie konkurencji, Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie wyłącznej kontroli nad Indykpol S.A. przez Drosed Holding S.A. z siedzibą w Polsce, który ma w portfolio takie marki jak Zagrodowy, Drosed, Podlaski i Drop.

Komisja ma takie prawo na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. – Komisja uznała, że planowana koncentracja nie budzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę jej ograniczony wpływ na konkurencję na rynkach, na których działają spółki – napisali brukselscy urzędnicy. 

Grupa Kapitałowa Indykpol byłą największą w Polsce organizacją spółek drobiarskich specjalizującą się w hodowli, tuczu indyków oraz w produkcji i sprzedaży mięsa indyczego, grupa była ważnym graczem polskiego rynku drobiowego. Składała się z ferm drobiu, producentów pasz i centrów dystrybucji. W 2020 r., po ogłoszeniu przymusowego wykupu m.in. przez jego założycieli, opuściła Giełdę Papierów Wartościowych po 26 latach funkcjonowania na parkiecie, co pozwalało zaliczyć ją do grona giełdowych „dinozaurów”.

Czytaj więcej

Polski drób wróci do Chin. Co zawarte porozumienie oznacza dla eksporterów?

W co jeszcze inwestuje Drosed

Jak zauważa „Portal Spożywczy”, to już kolejny ruch Drosedu umacniający jego pozycję w Polsce, bo w czerwcu zawarł on z koncernem Cargill warunkową umowę zakupu zakładu produkcyjnego Konspol w Nowym Sączu. Konspol był w rękach Amerykanów zaledwie sześć lat, obecnie pracuje tam około 600 osób. Na tę transakcję spółki również muszą zdobyć wymagane zgody. Przejęcie ma umożliwić Drosedowi wejście w segment dań gotowych.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne