Terroryzm : zbiorowa odpowiedzialność

Skuteczna wojna z terroryzmem będzie wymagać nie środków konwencjonalnych, tylko tych związanych raczej ze stanem wojennym – wskazuje Andrzej Nogal.

Publikacja: 28.01.2015 08:33

Andrzej Nogal

Andrzej Nogal

Foto: materiały prasowe

Wiele krajów borykających się z terroryzmem wprowadza zasadę odpowiedzialności zbiorowej za działalność terrorystyczną. Do Izraela dołączyła ostatnio półformalnie Rosja. Za chwilę kraje zachodnioeuropejskie też będą musiały rozważyć zasadność tego rodzaju prawodawstwa.

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu zapewne skłonią polityków i opinię publiczną do analizy, jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić, aby zminimalizować niebezpieczeństwo dalszych zamachów ze strony fanatyków muzułmańskich. Sytuacja jest o tyle nietypowa, że chodzi tu o osoby gotowe na poniesienie śmierci w imię zasad religijnych. Niewielka jest więc szansa, że dotychczasowe rozwiązania prawne są w stanie tu cokolwiek dać. Obliczone są one przecież na resocjalizację bądź izolację przestępcy. Znikome jest tu oddziaływanie prewencyjne kary pozbawienia wolności, chociażby i bezterminowej. Dla zamachowców wolność osobista nie była przecież najważniejsza! Podobnie nie można liczyć, że służby specjalne będą w stanie wykryć wszystkie planowane ataki terrorystyczne.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku